Միջազգային պարբերականները խոսում են Մխիթարյանի` Հայաստանի լավագույն մարզիկների շարքում չհայտնվելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միջազգային զանգվածային լրատվամիջոցներին մեծ զարմանք է պատճառել Հենրիխ Մխիթարյանի անվան բացակայությունը Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների ցուցակում:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` անգլիական «Daily Mail» պարբերականը գրում է. «Մխիթարյանը Սուրբ ծննդյան տոներին «Մանչեսթեր Յունայթեդ»-ի կարևոր անձն է, սակայն չի հայտնվել Հայաստանի 10 լավագույն մարզիկների շարքում»:
Խոսելով Մխիթարյանի աննկարագրելի գոլի մասին՝ անգլիական հեղինակավոր պարբերականը փաստում է, որ «Սանդերլենդ»-ի դեմ խաղում հայ կիսապաշտպանը փայլեց, բայց հայրենի երկրում լավագույնների ցանկում բացակայում է: «Լավագույնը օլիմպիական չեմպիոն Արթուր Ալեքսանյանն է: Իսկ Մխիթարյանը, ով Դորտմունդից տեղափոխվեց Անգլիա՝ 26 միլիոն ֆունտով, երբեք չի էլ եղել նրանց շարքում»:
«Foxsport»-ը ևս անդրադարձել է Մխիթարյանի բացակայությանը՝ մեջբերելով Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի խոսքը. «Զուրկ է բարոյականությունից նաև այն, որ նույն քվեարկությանը մասնակցած մարզական լրագրողների գերակշիռ մեծամասնությունը իրենց պրոֆեսիոնալ «բիզնեսն» ամեն Աստծո օր սկսում են ֆուտբոլով, Հենրիխ Մխիթարյանով և ավարտում ֆուտբոլով՝ նույն Հենրիխ Մխիթարյանով: Եվ հենց նույն «բարոյականությամբ» էլ նման լրագրողներն իրավունք չունեն պահանջելու ֆուտբոլային հավատարմագրում կամ հարցազրույց՝ նույն Հենրիխ Մխիթարյանից»:
Օրեր առաջ Հայաստանի մարզական լրագրողների ֆեդերացիան 35 լրագրողի քվեարկության արդյունքում ձևավորեց տարվա լավագույն տասնյակը, որտեղ Հենրիխ Մխիթարյանի անունն ընդգրկված չէ:

Международные СМИ пишут о том, что Мхитарян не попал в список лучших спортсменов Армении
Международные средства массовой информации удивлены тем, что имя полузащитника Национальной сборной Армении, полузащитника английского клуба «Манчестер Юнайтед» Генриха Мхитаряна не попало в список 10 лучших спортсменов Армении.
По сообщению «Арменпресс», английское издание «Daily Mail» пишет: «В Рождество Мхитарян стал ключевым игроком для «Манчестер Юнайтед», однако он не попал в список 10 лучших спортсменов Армении».
Говоря о впечатляющем голе Мхитаряна, престижное английское издание отмечает, что армянский полузащитник в матче против «Сандерленда» выступил блестяще, однако на своей родине его имя отсутствует в списке лучших.
«Лучшим стал олимпийский чемпион Артур Алексанян. А Мхитарян, перешедший из Дортмунда в Англию за 26 миллионов фунтов, никогда не был среди них».
Издание «Foxsport» также прокомментировало отсутствие имени Мхитаряна, приведя слова президента Федерации футбола Армении Рубена Айрапетяна: “Лишено нравственности то, что преобладающее большинство принявших участие в голосовании спортивных журналистов свой профессиональный «бизнес» каждый божий день начинают с футбола, с Генриха Мхитаряна и завершают также. И, согласно этой же «нравственности», подобные журналисты не имеют права требовать футбольной аккредитации или интервью с тем же Генрихом Мхитаряном».
На днях Федерация спортивных комментаторов Армении в результате голосования 35 журналистов определила лучшую десятку спортсменов года, в которую не вошло имя Генриха Мхитаряна.