Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը դառնում է 80 տարեկան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Սրբազան քահանայապետ Ֆրանցիսկոս պապը դեկտեմբերի 17-ին նշում է ծննդյան 80 ամյակը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, աշխարհի տարբեր երկրների առաջնորդներ շնորհավորել են կաթոլիկ աշխարհի հոգևոր առաջնորդին հոբելյանի առթիվ:
Բուենոս Այրեսի նախկին արքեպիսկոպոս Խորխե Մարիո Բերգոլիոն Հռոմի 266-րդ պապ է դարձել 2013 թվականի մարտին: Նա հայտնի է հայերի և Հայոց ցեղասպանության նկատմամբ ունեցած դրական դիրքորոշմամբ:
Հայոց ցեղասպանության 91-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների ժամանակ Բուենոս Այրեսում նա կոչ էր արել Թուրքիային ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը որպես «Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի և ողջ մարդկության հանդեպ իրականացված ծանրագույն հանցագործություն»:
2015 թվականի ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը մատուցեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ: Այս պատմական իրադարձությանը ներկա էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, ինչպես նաև հայ կաթոլիկների պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ը: Պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը նշեց, որ 20-րդ դարում տեղի է ունեցել Ցեղասպանություն, որին զոհ են գնացել հայեր, հույներ ու ասորիներ: Պատարագի ընթացում Հայ եկեղեցու սրբերի շարքը դասված Գրիգոր Նարեկացին հռչակվեց Կաթոլիկ եկեղեցու տիեզերական վարդապետ:
2016 թվականի հունիսի 24-ին Հռոմի պապն այցելեց Հայաստան: Երկար սպասված այցելությունն իրականացվեց «Այց առաջին քրիստոնյա երկիր» խորագրի ներքո: Հայաստանում նա այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրեց հուշակոթողին և աղոթեց: Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի պատվո այցելուների գրքում նա գրեց. «Այստեղ աղոթում եմ՝ ցավը սրտիս մեջ, որպեսզի այլևս երբեք նման ողբերգություններ, ինչպիսին սա է, չկրկնվեն, որպեսզի մարդկությունը չմոռանա և իմանա չարությանը բարությամբ հաղթել: Թող Աստված պարգևի սիրեցյալ հայ ժողովրդին և ամբողջ աշխարհին խաղաղություն և մխիթարություն: Աստված պահպանի հայ ժողովրդի հիշողությունը: Հիշողությունը չի կարելի ոչ պղտորել, ոչ մոռանալ: Հիշողությունը խաղաղության և ապագայի աղբյուրն է»:
Հռոմի պապն այցելել էր նաև Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ, որտեղ Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի հետ աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ էին բաց թողել Արարատի ուղղությամբ:

Папе римскому Франциску исполняется 80 лет
Бывший архиепископ Буэнос-Айреса Хорхе Марио Берголио стал 266-м Папой римским в марте 2013 года. Он известен своей позитивной позицией в отношении армян и вопроса Геноцида.
В ходе мероприятий по случаю 91-й годовщины Геноцида армян понтифик призвал Турцию признать это злодеяние как «Преступление против армянского народа и всего человечества в Османской империи».
12 апреля 2015г. в соборе Св. Петра в Ватикане Папа Франциск отслужил мессу по случаю 100-й годовщины Геноцида. На богослужении присутствовали президент РА Серж Саргсян, Католикос Всех Армян Гарегин Второй, Католикос Великого Дома Киликийского Арам I, Патриарх Армянской Католической церкви Нерсес Петрос XIX.
В ходе службы Папа Франциск отметил, что в ХХ в. был совершен геноцид, жертвами которого стали армяне, греки и ассирийцы. В ходе этой мессы Григор Нарекаци был признан Вселенским учителем Католической церкви.
24 июня Папа Франциск посетил Армению. Долгожданный визит прошел под девизом «Визит в первую христианскую страну». Папа посетил Цицернакаберд, возложил цветы к Мемориалу жертв Геноцида и вознес молитву. Затем он побывал в Музее-институте Геноцида и оставил запись в Книге почетных посетителей: Я молюсь здесь с болью в душе, чтобы никогда более не повторялись трагедии, подобные этой, чтобы человечество не забывало и побеждало зло силой добра. Пусть Господь ниспошлет любимому армянскому народу и всему миру покой и утешение. Храни Господь память армянского народа. Память невозможно ни осквернить, ни уничтожить. Память – источник мира и будущего».
Понтифик посетил также одну из святынь Армянской Апостольской церкви – Хор Вирап, где вместе с Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым выпустил голубей мира в сторону Арарата.