ՀՀ մշակույթի նախարարը Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկել է նախարարության նոր նախաձեռնությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոյեմբերի 29-ին ՀՀ մշակույթի նախարար Արմեն Ամիրյանը զեկուցել է նախարարության գործունեության գերակա ուղղություններից մեկի՝ Հայաստանում և արտերկրում հայկական մշակույթի հանրահռչակման ու զարգացման, մայրաքաղաքից բացի մարզերում ևս մշակութային կյանքի աշխուժացման ուղղությամբ նախարարության նոր նախաձեռնությունների մասին, որոնց Սերժ Սարգսյանն անդրադարձել էր օրերս՝ ՀՀԿ 16-րդ համագումարում հնչեցրած զեկույցի ժամանակ: Արմեն Ամիրյանը Հանրապետության Նախագահի հետ քննարկել է դրանց իրականացման, Հայաստանը մշակույթի միջոցով միջազգային հարթակներում լավագույնս ներկայացնելու հնարավորությունները: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախարարը փոխանցել է նաև ՀՀ Նախագահի հետ մշակույթի գործիչների հանդիպման խնդրանքը: Նախագահը սիրով համաձայնել է հանդիպելու և զրուցելու նրանց հետ, նշելով, որ ինքն էլ այդպիսի հանդիպման անհրաժեշտություն ունի, իր մոտ էլ շատ հարցեր են կուտակվել և խնդրել է պատրաստ լինել անկեղծ զրույցի:
Արմեն Ամիրյանն առաջարկել է ստեղծել համահայկական սիմֆոնիկ նվագախումբ, որի կազմում կընդգրկվեն աշխարհի տարբեր ծայրերում հանդես եկող մեր տաղանդավոր հայրենակիցները: Առաջին համերգը, ըստ նրա, նախատեսվում է իրականացնել Երևանում, 2017թ. ապրիլի 24-ին, այնուհետև նվագախումբը տարվա ընթացքում հանդես կգա համերգներով արտերկրի մի շարք հայաշատ քաղաքներում:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել է գաղափարը, ընդգծելով, որ այն գրեթե ամբողջությամբ համապատասխանում է Հայաստան-սփյուռք համագործակցության մասին իր պատկերացումներին ու համոզմունքին և ինչ-որ տեղ նաև խորհրդանշական գաղափար է. այն առաջին հերթին նշանակում է ներդաշնակություն, միասին աշխատելու կարողություն և, թերևս, նվագախումբը կարող է ներդաշնակ ու միասնական աշխատանքի օրինակ հանդիսանալ մյուս ոլորտներում:

Министр культуры РА обсудил с Сержем Саргсяном новые инициативы Министерства
Министр культуры РА Армен Амирян доложил президенту Армении Сержу Саргсяну об одном из приоритетных направлений деятельности ведомства – о развитии и популяризации армянской культуры в стране и за ее пределами, о новых инициативах по активизации культурной жизни в областях, о которых глава государства говорил в своем выступлении в ходе прошедшего 16-го съезда РПА. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе аппарата президента РА.
Армен Амирян обсудил с президентом РА возможности их реализации, а также наилучшего представления культуры Армении на международных площадках. Министр передал президенту просьбу деятелей культуры о встрече. Президент согласился встретиться и побеседовать с деятелями культуры, отметив, что и сам испытывает необходимость в такой встрече, так как накопилось много вопросов, попросив быть готовыми к искренней беседе.
Армен Амирян предложил создать всеармянский симфонический оркестр, в состав которого войдут наши талантливые соотечественники из разных уголков мира. Первый концерт может состояться 24 апреля 2017 г в Ереване, после чего оркестр выступит в ряде городов мира с большой армянской общиной.
Президент Республики поприветствовал идею, подчеркнув, что она почти полностью соответствует его представлению о сотрудничестве между Арменией и диаспорой. По его словам, в какой-то мере это является символической инициативой. Она в первую очередь означает гармонию, способность совместно работать, будучи примером для других сфер.