Եվրոպայի դռները լայնորեն բաց են Հայաստանի առջև. ՀՀ վարչապետն ընդունել է Բելգիայի Սենատի նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն ընդունել է պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Բելգիայի Թագավորության Սենատի նախագահ Քրիստին Դըֆրենյին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Վարչապետը ողջունել է տիկին Դըֆրենյի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի հայ-բելգիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Կարեն Կարապետյանն ընդգծել է, որ ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է ակտիվացնելու Բելգիայի հետ քաղաքական երկխոսությունը, առավել բազմաբնույթ դարձնելու առևտրատնտեսական հարաբերությունները և խորացնելու համագործակցությունը կրթության և մշակույթի ոլորտներում: Վարչապետն ընդգծել է, որ առաջիկայում կառավարությունը տարբեր խողովակներով, այդ թվում՝ դեսպանությունների միջոցով միջազգային գործընկերներին կներկայացնի ներդրումային ծրագրերի փաթեթ և ավելացրել, որ բիզնես կապերի ընդլայնման գործում կարևորում է նաև «Արմենիա-ՎալոնիաԷքսպորտ»գործակալությանևհայ-բելգիական առևտրայինպալատի գործունեությունը: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնահատել Բելգիայի կողմից ինչպես ֆինանսական, այնպես էլ մասնագիտական և տեխնիկական օժանդակությունը Հայաստանում ժամանակակիցՈւռուցքա­բա­նության գերազանցության կենտրոնիստեղծման գործում, որը կսպա­սար­կի ոչ միայն Հայաստանի, այլև ողջ տարածաշրջանի բնակչությանը։
Բելգիայի Սենատի նախագահը նշել է, որ չնայած Հայաստանի և իր երկրի միջև առկա գերազանց հարաբերություններին՝ անհրաժեշտ է հետևողականորեն ընդլայնել երկկողմ համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ տնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, առողջապահության, կրթության և մշակույթի: Քրիստին Դըֆրենյն իր երկրի աջակցությունն է հայտնել Հայաստան-Եվրոպական միություն կապերի ընդլայնման գործում և ընդգծել, որ Եվրոպայի դռները լայնորեն բաց են ՀՀ-ի հետ համագործակցության հետագա զարգացման և ամրապնդման համար:
Զրուցակիցները կարևորել են «Brussels Airlines»ավիաընկերության մուտքը հայաստանյան շուկա և վստահություն հայտնել, որայն կնպաստիմեր երկրների միջև հարաբերությունների ակտիվացմանն ու զբոսաշրջության զարգացմանը:
Կարեն Կարապետյանը և Քրիստին Դըֆրենյն անդրադարձ են կատարել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը:
Վարչապետը կարևորել է ԼՂ հարցիվերաբերյալԲելգիայի հավասարակշռվածդիրքորոշումը՝համահունչԵՄ
ընդհանուրմոտեցումներին, ինչպես նաև ողջունել Բելգիայի խորհրդարանականների այցերը Արցախ: Կարեն Կարապետյանը բարձր է գնա­հատել այն փաստը, որդեռևս 1998թ.ԲելգիայիՍենատնընդունել էՀայոց ցեղասպանության ճա­նաչման բանաձևը և ավելացրել, որ 2015-ին Ներկայա­ցուցիչների պալատի կողմից ընդունված բանաձևով ամբողջացել է Բելգիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործընթացը։
Տիկին Դըֆրենյն ընդգծել է, որ Բելգիան պատրաստ է իր օժանդակությունը ցուցաբերել ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին և կարևորել տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության ու անվտանգության ապահովումը:

Двери Европы широко открыты для Армении: премьер-министр Армении принял председателя Сената Бельгии
Премьер-министр Армении Карен Карапетян принял находящуюся с официальным визитом в Ереване председателя Сената Бельгии Кристин Дефрень. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по информации и связям с общественностью правительства Армении.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян приветствовал г-жу Дефрень и сказал, что визит делегации во главе с председателем Сената Бельгии Кристин Дефрень послужит развитию армяно-бельгийских отношений и их укреплению.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян подчеркнул, что заинтересован в повышении акривности политического диалога с Бельгией, в придании торгово-экономическим отношениям большего разнообразия и углублении сотрудничества в области образования и культуры. Он подчеркнул, что правительство Армении представит международным партнерам в скором будущем через различные каналы, в том числе, через посольства, инвестиционные проекты, и отметил роль в расширении деловых контактов, которую играют агентство «Армения-Валонь Экспорт»и армяно-бельгийская торговая палата.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян высоко оценил поддержку, оказываемую Бельгией, как в области финансов, так и экспертной и технической помощи, в деле создания в Армении Онкологического центра, который будет обслуживать не только население Армении, но и весь регион.
Председатель Сената Бельгии Кристин Дефрень сказала, что несмотря прекрасные отношения между Бельгией и Арменией, необходимо последовательно расширять 2-сторонне сотрудничество в различных отраслях, в том числе, в экономике, ИТ-отрасли, здравоохранении, образовании и культуре.
Председатель Сената Бельгии Кристин Дефрень выразила поддержку своей страны расширению отношений Армения-ЕС, и сказала, что двери Европы широко открыты для расширения и укрепления отношений с Арменией.
Собеседники отметили роль входа на армянский рынок авиакомпании «Brussels Airlines» и выразили уверенность, что это будет способствовать развитию отношений между обеими странами, а также развитию туризма.
Премьер-министр Армении Карен Карапетян и председатель Сената Бельгии Кристин Дефрень говорили также об урегулировании карабахского конфликта и международном признании Геноцида армян. Премьер-министр Армении Карен Карапетян высоко оценил взвешенную позицию Бельгии в вопросе урегулирования карабахского конфликта – в соответствии с подходами ЕС, и приветствовал визиты бельгийских парламентариев в НКР.
Он особо отметил что Сенат Бельгии признал Геноцид армян еще в 1998 году, а резолюция Палаты представителей, принятая по этому вопросу в 2015-м году, сделала признание Геноцида армян в Бельгии полномерным.
Председатель Сената Бельгии Кристин Дефрень подчеркнула, что Бельгия готова поддержать усилия Мин ской группы ОБСЕ в вопросе мирного урегулирования карабахского конфликта и отметила важность сохранения мира и стабильности в регионе.