Գյուղատնտեսության զարգացման համար կառավարությունը նոր միջոցներ է նախատեսում. Արայիկ Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը հոկտեմբերի 6-ին Հադրութ քաղաքում, շրջանի համայնքապետների և խոշոր հողամշակների մասնակցությամբ, աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել, որտեղ հայտարարել է, որ գյուղատնտեսության զարգացման համար կառավարությունը նոր միջոցներ է նախատեսում: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Վարչապետը հադրութցիների հետ շարունակել է նախօրեին Մարտակերտում ծավալած՝ գյուղատնտեսության զարգացման հայեցակարգի մշակման հետ կապված հարցերի քննարկումը: Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է շրջանում առկա գյուղատնտեսական ներուժին, ստացված արդյունքներին և չիրացված մեծ հնարավորություններին: Գործադիրի ղեկավարը մանրամասնորեն ներկայացրել է հայեցակարգի նախնական դրույթները և նշել, որ փաստաթղթի վերջնական ընդունումից հետո դրանք կյանքի կոչելու համար կառավարության կողմից զգալի չափով ֆինանսական նոր միջոցներ կհատկացվեն:
«Կառավարությունը գերադասում է տնտեսության իրական աճի արդյունքում գոյացած միջոցների մի զգալի մասն ուղղել գյուղատնտեսության զարգացմանը՝ սոցիալական նոր ծրագրերի փոխարեն: Դա մեզ հնարավորություն է տալու հանրապետությունում արտադրել մրցունակ ու էժան գյուղմթերք, որն էլ հեռանկարում ընդհանուր քաղաքականության մեջ իր բարերար ազդեցությունն է թողնելու նաև սոցիալական խնդիրների մեղմացմանը»,- ասել է Ա. Հարությունյանը:
Հայեցակարգի առանձին դրույթների վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել նաև գյուղատնտեսության նախարար Արամ Մխոյանն, ով հորդորել է Հադրութի հողօգտագործողներին ակտիվորեն ներգրավվել գյուղնախարարության կողմից առաջիկայում կազմակերպվելիք դասընթացներին: Նախարարի խոսքով՝ Արցախում առաջին անգամ կազմակերպվող այդ դասընթացները մասնակիցներին հնարավորություն են տալու ունենալ մասնագիտական գիտելիքներ՝ արդի պահանջներին համապատասխան գյուղատնտեսությամբ զբաղվելու համար, և ստանալ պետական համապատասխան աջակցություն:

Араик Арутюнян: правительство предусматривает новые средства для развития сельского хозяйства
Премьер-министр Республики Арцаха Араик Арутюнян 6 октября провел рабочее совещание в г. Гадруте с главами сельских обшин и крупными землеобработчиками, на котором объявил, что правительство предусматривает новые средства для развития сельского хозяйства. Об этом «Арменпресс» сообщили из отдела информации и по связям с общественностью администрации правительства Арцаха.
Премьер продолжил с гадрутцами обсуждение вопросов разработки концепции развития сельского хозяйства, начатое накануне в Мартакерте. Глава исполнительной власти подробно представил предварительные принципы концепции и отметил, что после приема документа правительством будут выделены значительные финансовые средства на ее реализацию.
“Правительство предпочитает заметную часть средств, полученных от реального роста экономики, направить на развитие сельского хозяйства вместо новых социальных программ. Это даст нам возможность производить дешевую и конкурентоспособную сельскохозяйственную продукцию, которая в дальнейшем сыграет свою роль в смягчении социальных проблем”, - сказал А. Арутюнян.
Министр сельского хозяйства Арам Мхоян рассказал об отдельных положениях концепции, призвал гадрутцев активнее участвовать в организуемых минсельхозом курсах. По его словам, впервые организуемые в Арцахе эти курсы дадут возможность участникам получить специальные знания для занятия современным агропроизводством и сооветствующую господдержку.