Գալու է ժամանակ, երբ Թուրքիան ճանաչելու է Ցեղասպանության փաստը. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության իրականացման համար հայերը չեն մեղադրում թուրք ժողովրդին, մեղադրում են այն իշխանություններին, ովքեր ամբողջ պետական ապարատը լծեցին հայերին բնաջնջելու գործին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին արաբական «Ալ-Մայադին» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ասել է Հայաստանի Հանրապետության Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Ես վերջերս հնարավորություն ունեցա շփվելու գերմանական լրատվամիջոցների հետ և նրանց ասացի, որ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու Գերմանիայի օրինակը շատ ազդեցիկ է. նա փաստորեն Թուրքիային ասաց` արա այնպես, ինչպես արել եմ ես և դրանից չես տուժի: Գերմանացիները, ճանաչելով Հոլոքոստը, դրանից բնավ չեն տուժել, նրանք շատ սթափ նայել են ու առերեսվել սեփական պատմության հետ և հաղթող են դուրս եկել: Նրանց վրա իրենց պատմությունը ճնշում չի գործադրում, մինչդեռ հիմա թուրքերն իրենց պատմության ճնշման տակ են:
Բոլոր ժողովուրդներն էլ գնահատում են իրենց պատմությունը, բայց հայտնի է, որ պատմության ընթացքում լինում են առաջնորդներ, իշխանություններ, ովքեր ժողովրդին սխալ ճանապարհով են տանում: Երբ, ի վերջո, տվյալ ժողովրդի, ազգի կողմից դա գնահատում է սթափ ու օբյեկտիվ, ապա այդ ճնշումը վերանում է: Իսկ հիմա թուրքերն ի՞նչ են ասում, նրանք ասում են` թուրք ժողովուրդն այն ժողովուրդը չէ, որ ի վիճակի լինի ցեղասպանություն իրագործել: Բայց մենք չենք ասում, որ դա թուրք ժողովուրդն է իրականացրել, մենք չենք մեղադրում թուրք ժողովրդին, մենք մեղադրում ենք այն իշխանություններին, ովքեր ամբողջ պետական ապարատը լծեցին հայերին բնաջնջելու գործին: Հիմա էլ մենք թուրք ժողովրդին չենք մեղադրում, մեղադրում ենք այսօր նրանց, ովքեր ժխտում են, մենք ժխտողականությունն ենք դատապարտում: Որևէ մեկն ինձնից մի թթու խոսք երբեք չի լսել թուրք ժողովրդի մասին»,- ընդգծել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ կգա ժամանակ, երբ Թուրքիան կճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: «Գիտեք, կարծում եմ գալու է ժամանակը, երբ Թուրքիայի իշխանությունները շատ հանգիստ են արձագանքելու այս փաստին, որովհետև եթե մի քիչ հետ նայելու լինենք, կտեսնենք, որ 5, 7, 10 տարի առաջ բոլորովին այլ կերպ էին արձագանքները, իսկ հիմա` այլ: 10 տարի առաջ որևէ մեկը չէր պատկերացնում, որ Ստամբուլում կամ Անկարայում Ցեղասպանության տարելիցի օրը թուրքերը կարող են դուրս գալ փողոց և համերաշխություն հայտնել հայերի հետ: Հիմա կան այդ փաստերը, և դրանից չես կարող փախչել: Գալու է ժամանակ, որ Թուրքիան ճանաչելու է Ցեղասպանության փաստը»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:
Նա անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի հայտարարություններին թուրքական կողմից հնչեցված արձագանքներին` փաստելով, որ թուրքական իշխանավորներն այդպես են արձագանքում բոլոր այն երկրների գործողություններին, որոնք ուղղված են Ցեղասպանության ճանաչմանը:
«Մեզ համար զարմանալի ոչինչ չկա: Շատերը տարակուսանք են հայտնում, թե ինչու Պապը շեշտեց այդ հանգամանքը, արտաբերեց «ցեղասպանություն» բառը: Բայց եթե քաղաքական կամ հոգևոր գործիչը կամ ընդհանրապես մարդը, ով ունի համոզմունքը, իր պատկերացնումներն իրերի ու իրադարձությունների վերաբերյալ, ապա ինչո՞ւ նա պետք է դրանք ինչ-որ դեպքերում պահի, ինչու չպետք է ասի: Առավել ևս, որ անցյալ տարի Վատիկանում տեղի ունեցած պատարագից ընդամենը շաբաթներ անց որոշ մարդիկ սկսեցին շահարկել, թե իբր Պապը փոխել է իր վերաբերմունքն ու չի արտաբերի «ցեղասպանություն» բառը: Կարծում եմ` Պապն այն մարդկանց թվին չի պատկանում, ովքեր ինչ-որ ճնշումների պարագայում կարող են փոխել իրենք համոզմունքը: Պապը դեռևս հոգևոր առաջնորդ էր Արգենտինայում, երբ բազմիցս Ցեղասպանություն է ասել, տասնամյակներ շարունակ շփվել է այն մարդկանց հետ, ովքեր մազապուրծ են եղել Ցեղասպանությունից կամ նրանց զավակներն են: Ինչպե՞ս կարող էր նա այլ կերպ վարվել»,- ասել է ՀՀ Նախագահը:

Armenian President says time for recognition of Armenian Genocide by Turkey will come
YEREVAN, JULY 12, ARMENPRESS. Armenians do not blame the Turkish people for the Armenian Genocide, instead that blame the leadership that directed the entire state apparatus to exterminating the Armenians, “Armenpress” reports President of Armenia Serzh Sargsyan told “Al Mayadeen” TV.
“Recently I had an opportunity to talk to German media representatives and I told them that the German example of recognizing the Armenian Genocide is very influential. In a sense, Germany told Turkey to follow its path ensuring that it will not suffer from it. By recognizing the Holocaust, the Germans were not subject to sufferings. They came out as winners by seeing the reality and facing their own history. Their past does not exert pressure on them, while the Turks are under the pressure of their own past.
All the nations value their history, but it’s not a secret that sometimes there are individuals or authorities that lead their people in a wrong direction. If finally a particular nation gives an objective and reasonable assessment to that, the pressure no longer remains. And what do the Turks do now? They say that the Turkish people are not capable of committing a genocide. But we do not say that it was the Turkish people who committed that crime, we do not blame the Turkish people, we blame the leadership that directed the entire state apparatus to exterminating the Armenians. We do not blame the Turkish people now as well, today we blame those who deny. We condemn denialism. No one has ever heard a negative word from me addressed to the Turkish people”, Serzh Sargsyan said.
He expressed conviction that time for recognition of Armenian Genocide by Turkey will come. President Sargsyan compared the current situation with 5, 7 or 10 years ago, stating that the reactions were rather different then. “10 years ago no one could imagine that Turks could go into the streets on Istanbul or Ankara on the commemoration day of the Armenian Genocide and express solidarity with Armenians. Now all these happen and one cannot turn back to it. Time for the recognition of the Armenian Genocide by Turkey will come”, Sargsyan said.
He referred to the Turkish reaction to the announcements over the Armenian Genocide by Pope Francis, mentioning that the Turkish authorities always do so when a state recognizes the Armenian Genocide. “Pope Francis is not among the individuals who can change their convictions under some pressures”, President Serzh Sargsyan said.