Պաշտոնական Անկարան արձագանքել է Ցեղասպանության մասին Հռոմի Պապի հայտարարությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական Անկարան առաջին հայտարարությունն է արել՝ կապված Հռոմի Ֆրանցիսկոս Պապի կողմից 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացրած ոճրագործությունը ցեղասպանություն անվանելու փաստի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով թուրքական «Հուրիեթ» պարբերականը, Թուրքիայի փոխվարչապետ Նուրեթթին Ջանիկլին «մեծ դժբախտություն» է անվանել Պապի հայտարարությունը:
Նա նշել է, թե դա ցույց է տալիս «Պապական աթոռի խաչակրի գիտակցությունը»: «Դա օբյեկտիվ հայտարարություն չէր, այն իրականության հետ որևէ առերեսում չուներ, դա բոլորը գիտեն, ողջ աշխարհը գիտի»,- ասել է Ջանիկլին:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը հունիսի 24-ին ելույթ է ունեցել ՀՀ Նախագահի նստավայրում Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, իշխանությունների, հասարակայնության և Երևանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ: Ելույթում նա, շեղվելով նախապես պատրաստած և լրատամիջոցների ներկայացուցիչներին նախօրոք բաժանած ելույթի տեքստից, կիրառել է Ցեղասպանություն եզրույթը:
Մասնավորապես, Պապն իր ելույթում ասել է. «Մեծ Եղեռնը, որը հարվածեց ձեր ժողովրդին և որը անչափ անհամար զոհեր պատճառեց։ Այդ ողբերգությունը, այդ ցեղասպանությունը, ցավոք, գլխավորեց անցյալ դարի անմարդկային աղետների տխուր ցուցակը, որոնք իրականացվեցին ցեղապաշտական, գաղափարախոսական և կրոնական մոլորեցնող շարժառիթներով և որոնք մթագնեցին մարդասպանների միտքը, ովքեր նպատակադրվեցին ոչնչացնելու մինչև իսկ ամբողջ ժողովուրդներ։ Եվ ցավալի է, որ ինչպես այս, այնպես էլ այլ դեպքերում աշխարհի գերտերությունները նայում էին այլ ուղղությամբ»:

Official Ankara responds Pope’s announcement
YEREVAN, JUNE 25, ARMENPRESS. Official Ankara makes the first announcement over the assessment of the atrocities committed by the Ottoman Empire in 1915 as genocide by Pope Francis. “Armenpress” reports, citing Turkish “Hurriyet”, Turkish Deputy Prime Minister Nurettin Caniklicalled the Papal announcement “a great tragedy”, once again reiterating regular Turkish denialist slogans.
Pope Francis delivered a speech in a meeting with President of Armenia Serzh Sargsyan, authorities, and diplomatic corps on June 24 in Yerevan.In his speech he deviated from the in-advance prepared text of the speech provided to media representatives and used the word “Genocide”.
The Pope, particularly, mentioned in his speech, “Metz Yeghérn, the “Great Evil”that struck your people and caused the death of a vast multitude of persons. Sadly, that tragedy, that Genocide was the first of the deplorable series of catastrophes of the past century, made possible by twisted racial, ideological or religious aims that darkened the minds of the tormentors even to the point of planning the annihilation of entire peoples.