Հայաստանաբնակների 92.7 տոկոսը վստահ է` սահմանը հսկող զինված ուժերը կարող են հակահարված տալ Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան պատերազմից մեկ ամիս հետո անցկացված հետազոտության արդյունքներով Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը վստահ է, որ ՀՀ զինված ուժերն ու ԼՂՀ պաշտպանության բանակն ունակ կլինեն հակահարված հասցնելու ադրբեջանական բանակի գործողություններին դրանց կրկնության դեպքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս են վկայում «Գելափ Ինթերնեյշնլ» Հայաստանի ներկայացուցչության հետազոտության արդյունքները:
Մասնավորապես, հարցվողների 61.4 տոկոսն ասել է` «լիովին վստահ եմ, որ հակահարված կտան», 31.3 տոկոսը` «ավելի շուտ վստահ եմ»: Ընդհանրապես վստահ չէ հարցվողների 0.7 և ավելի շուտ վստահ չէ 4.8 տոկոսը:
«Ինչպես եք գնահատում ﬔր բանակի պատրաստվածությունը, հմտությունը նման լայնածավալ հարձակմանը հակազդելու տեսանկյունից» հարցին 40.1 տոկոսը պատասխանել է` «լիովին պատրաստված է», 44.3 տոկոսը` «ավելի շուտ պատրաստված է», այսինքն` 84.4 տոկոս պատրաստված են համարում: Միայն 11.1 տոկոսը պատասխանել է «ավելի շուտ պատրաստված չէ» և 3.3 տոկոսը` «ընդհանրապես պատրաստված չէ»:
1-5 բալանոց սանդղակով, որտեղ 1-ն ամենացածր, իսկ 5-ն աﬔնաբարձր գնահատականն է, հարցմանը մասնակցածները գնահատել են քառօրյա պատերազﬕ ընթացքում «քաղաքացիների` բանակին օգնելու պատրաստակամությունը»` 4.9 բալ, «զինծառայողների մարտական ոգին»` 4.9 բալ, «զինծառայողների ռազմական պատրաստվածությունը»` 4.6 բալ և «ՀՀ պաշտպանության բանակի և ԼՂՀ բանակի անհրաժեշտ ռազմատեխնիկայով հագեցվածությունը»` 3.2 բալ:
Հարցվողների մեծամասնության կարծիքով` Ադրբեջանը նախահարձակ է եղել արտաքին ուժերի թելադրմամբ`46.7 տոկոս, 32.5 տոկոսն էլ կարծում է, որ Ադրբեջանը հրահրում է պատերազմական իրավիճակ, որպեսզի զսպի, քողարկի ներքին խնդիրները: 27.5 տոկոսի կարծիքով` Ադրբեջանը, գիտակցելով, որ տանուլ է տալիս բանակցության գործընթացում, փորձում է պատերազﬕ ﬕջոցով լուծել հարցը:
Ինչ վերաբերում է ուղղորդմանը, ապա հարցվողների 81.3 տոկոսը կարծում է, որ դա արվել է Թուրքիայի կողմից, 17.2 տոկոսը` Ռուսաստանի կողմից, 14.5 տոկոսն էլ համարում է, որ ուղղորդումը եղել է ԱՄՆ-ի կողմից: 33 տոկոսը վստահ է, որ Ադրբեջանն իր նախաձեռնությամբ է սանձազերծել ռազմական գործողությունները:
Հետազոտությունն անցկացվել է մայիսի 13-24-ը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 1106 մարդու շրջանում:

92.7% of Armenians are confident in Army’s ability to counter Azerbaijani aggression
YEREVAN, JUNE 14, ARMENPRESS. The survey results, conducted after a month later of the April four-day war, demonstrate that the majority of Armenian people is confident the Armenian Armed Forces and the NKR Defense Army will be able to counter the Azerbaijani army’s actions in case of repetition, “Armenpress” reports, “Gallup International” Armenia representation conducted a survey on this issue.
In particular, 61.4% of the respondents said they are completely sure that they will counter, 31.3% said they are rather convinced. Only 0.7% said they aren’t completely sure, and 4.8% answered that they are not rather convinced that the Armenian Armed forces will be able to counter the Azerbaijani actions.
To the question “How do you assess the combat readiness and the skills of our Army to counter such a large-scale attack?”, 40.1% of the respondents said the Army is completely ready, 44.3% said it is rather ready, which means that overall 84.4% consider that the Armenian Army is ready to counter the Azerbaijani attack. Only 11.1% think that it is mostly not ready, and 3.3% said it is not ready yet.
From 1-5 point scale, where 1 means the lowest, and 5 the highest score, the survey respondents gave 4.9 point to “citizens’ willingness to support the Army” during the four-day war, 4.9 point was given to “servicemen’s high spirit”, 4.6 point was given to “the military preparedness of servicemen”, and 3.2 point to the “necessary military equipment of the Armenian Defense Army and the NKR Army”.
The majority of respondents (46.7 %) think that Azerbaijan started the attack by the external dictation, 32.5% says Azerbaijan provokes war in order to restrain, disguise its internal issues. 27.5% think that Azerbaijan, realizing that it fails in the negotiation process, tries to solve the issue through the war.
Considering the external dictation, the majority of respondents (81.3%) say it is guided by Turkey, 17.2% think it is guided by Russia, and 14.5% by the US. However, 33% is convinced that Azerbaijan initiated the military operations.