Հայաստանաբնակների 92.7 տոկոսը վստահ է` սահմանը հսկող զինված ուժերը կարող են հակահարված տալ Ադրբեջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ապրիլյան պատերազմից մեկ ամիս հետո անցկացված հետազոտության արդյունքներով Հայաստանի բնակչության ճնշող մեծամասնությունը վստահ է, որ ՀՀ զինված ուժերն ու ԼՂՀ պաշտպանության բանակն ունակ կլինեն հակահարված հասցնելու ադրբեջանական բանակի գործողություններին դրանց կրկնության դեպքում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս են վկայում «Գելափ Ինթերնեյշնլ» Հայաստանի ներկայացուցչության հետազոտության արդյունքները:
Մասնավորապես, հարցվողների 61.4 տոկոսն ասել է` «լիովին վստահ եմ, որ հակահարված կտան», 31.3 տոկոսը` «ավելի շուտ վստահ եմ»: Ընդհանրապես վստահ չէ հարցվողների 0.7 և ավելի շուտ վստահ չէ 4.8 տոկոսը:
«Ինչպես եք գնահատում ﬔր բանակի պատրաստվածությունը, հմտությունը նման լայնածավալ հարձակմանը հակազդելու տեսանկյունից» հարցին 40.1 տոկոսը պատասխանել է` «լիովին պատրաստված է», 44.3 տոկոսը` «ավելի շուտ պատրաստված է», այսինքն` 84.4 տոկոս պատրաստված են համարում: Միայն 11.1 տոկոսը պատասխանել է «ավելի շուտ պատրաստված չէ» և 3.3 տոկոսը` «ընդհանրապես պատրաստված չէ»:
1-5 բալանոց սանդղակով, որտեղ 1-ն ամենացածր, իսկ 5-ն աﬔնաբարձր գնահատականն է, հարցմանը մասնակցածները գնահատել են քառօրյա պատերազﬕ ընթացքում «քաղաքացիների` բանակին օգնելու պատրաստակամությունը»` 4.9 բալ, «զինծառայողների մարտական ոգին»` 4.9 բալ, «զինծառայողների ռազմական պատրաստվածությունը»` 4.6 բալ և «ՀՀ պաշտպանության բանակի և ԼՂՀ բանակի անհրաժեշտ ռազմատեխնիկայով հագեցվածությունը»` 3.2 բալ:
Հարցվողների մեծամասնության կարծիքով` Ադրբեջանը նախահարձակ է եղել արտաքին ուժերի թելադրմամբ`46.7 տոկոս, 32.5 տոկոսն էլ կարծում է, որ Ադրբեջանը հրահրում է պատերազմական իրավիճակ, որպեսզի զսպի, քողարկի ներքին խնդիրները: 27.5 տոկոսի կարծիքով` Ադրբեջանը, գիտակցելով, որ տանուլ է տալիս բանակցության գործընթացում, փորձում է պատերազﬕ ﬕջոցով լուծել հարցը:
Ինչ վերաբերում է ուղղորդմանը, ապա հարցվողների 81.3 տոկոսը կարծում է, որ դա արվել է Թուրքիայի կողմից, 17.2 տոկոսը` Ռուսաստանի կողմից, 14.5 տոկոսն էլ համարում է, որ ուղղորդումը եղել է ԱՄՆ-ի կողմից: 33 տոկոսը վստահ է, որ Ադրբեջանն իր նախաձեռնությամբ է սանձազերծել ռազմական գործողությունները:
Հետազոտությունն անցկացվել է մայիսի 13-24-ը Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում 1106 մարդու շրջանում:

92.7% жителей Армении уверены, что силы армии на границе способны отразить нападение Азербайджана
По результатам опроса, проведенного армянским представительством ассоциации «GallupInternational»через месяц после апрельской войны, подавляющее большинство жителей Армении уверены, что силы Армии способны отразить на границе нападение Азербайджана и дать ему достойный ответ.
Как передает «Арменпресс», по результатам опроса, проведенного армянским представительством ассоциации «GallupInternational», 61.4% ответили «полностью уверен, что дадут отпор», 31.3% - «скорее, уверен». Не уверены вообще - 0.7% опрошенных, скорее не уверены - 4.8%.
На вопрос, «Как вы оцениваете подготовленность нашей армии с точки зрения противодействия широкомасштабному нападению?» 40.1% ответили «подготовлена полностью», 44.3% - «скорее, подготовлена». Т.е., 84.4% считают армию подготовленной. Только 11.1% ответили «скорее, не подготовлена», и 3.3% - «вообще не подготовлена».
По шкале 1-5 баллов, где 1 – самая низкая оценка, а 5 – самая высокая, опрошенные оценили «готовность граждан поддержать армию во время апрельской войны». Средний балл был равен 4.9, «боевой дух военнослужащих» - 4.9 балла, «военная подготовленность военнослужащих» - 4.6 балла, и «насыщенность АО НКР и ВС Армении» - 3.2 балла.
По мнению большинства опрошенных, Азербайджан напал по наущению внешних сил - 46.7%, 32.5% думают, что Азербайджан напал, чтобы замаскировать свои внутренние проблемы. 27.5% думают, что Азербайджан осознал, что проиграл на дипломатическом поле, и пытается решить вопрос военным путем.
Что касается наущения, то 81.3% думают, что это сделала Турция, а 17.2% - РФ; 14.5% подозревают США. 33% уверены, что это была инициатива самого Азербайджана.