Գերմանաբնակ թուրքերը ժխտողականության տարածման ցույց են անցկացրել Բեռլինում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի քննարկմանն ընդառաջ Գերմանիայում բնակվող թուրքերը շարունակում են ժխտողականություն տարածել և ճնշում գործադրել գերմանացի օրենսդիրների վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական «Անադոլու» գործակալությունը, մեծ թվով գերմանաբնակ թուրքեր ցույց են կազմակերպել Բեռլինում:
Ցույցին մասնակցող շուրջ 10 հազար անձինք բարձրացրել են Թուրքիայի ու Ադրբեջանի դրոշները և պաստառներ հետևյալ գրություններով` «Պատմությունը պետք է թողնվի պատմաբաններին», «Ոչ Ցեղասպանության ստին», «Խորհրդարանները լիազորված չեն»: Հավաքվածները հորդորել են Բունդեսթագի պատգամավորներին դեմ քվեարկել Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևին:
Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության մասին բանաձևի նախագիծը կքննարկվի հունիսի 2-ին: Բանաձևն ունի «1915 և 1916 թվականներին հայերի և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների ցեղասպանության հիշատակի և ոգեկոչման մասին» անվանումը:
Գերմանիայի դիրքորոշման մեջ շրջադարձ տեղի ունեցավ 2015թ. ապրիլի 20-ին` ԳերմանիայիԴաշնության արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի և կանցլեր Անգելա Մերկելի խոսնակ Շտեֆան Զայբերթի հայտարարություններից հետո: Իսկ Գերմանիայի Դաշնության նախագահ Յոահիմ Գաուկն ապրիլի 23-ին Բեռլինի Մայր տաճարում կայանացած Հայոց ցեղասպանության հիշատակի արարողությանն իր ելույթում հայերի կոտորածները «ցեղասպանություն» է որակել: 2015 թվականի ապրիլի 24-ին Բունդեսթագում քննարկման դրվեց 1915 թվականին Օսմանյան կայսրությունում հայերի Ցեղասպանությունը ճանաչող նոր բանաձև: Նիստը բացեց Բունդեսթագի նախագահ Նորբերթ Լամերթը, ով 1915թվականի Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած պատմական դեպքերն անվանեց ցեղասպանություն: Նիստի ընթացքում տարբեր կուսակցական խմբակցությունների ղեկավարներ ևս հայանպաստ հայտարարություններ արեցին՝ ընդունելով կատարվածը: Սակայն բանաձևի քվերակությունը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով:

В Берлине прошла турецкая акция по распространению отрицания Геноцида армян
В преддверии обсуждения в Бундестаге резолюции «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах» турки, проживающие в Германии, продолжают политику отрицания Геноцида и пытаются оказать давление на парламентариев страны. В Берлине турки, проживающие в Германии, провели многочисленную демонстрацию. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Анадолу».
В демонстрации принимали участие около 10.000 человек, которые несли плакаты с надписями «Историю надо оставить историкам», «Нет лжи о Геноциде», «Это не полномочие парламента». Они призывали депутатов Бундестага голосовать против резолюции.
Обсуждения в Бундестаге резолюции «О памяти и осуждении геноцида армян и других народов в Османской империи в 1915 и 1916 годах» состоится в 11:10 2-го июня. Заседание будет транслироваться в прямом эфире в сайте www.bundestag.de.
В Бундестаге Германии резолюция по Геноциду армянбудет обсуждена 2-го июня.Парламент Германии еще в 2005 году принял резолюцию, в которой говорилось об этнических чистках и депортации, однако не употреблялось слово геноцид.
Бурные обсуждениярезолюции по Геноциду армян25-го февраля 2016 года были безрезультативными по причине противоположных позиций по вопросу со стороны властной коалиции и «Союза90/Зеленые».