Հայաստանը միաձայն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջկառավարական կոմիտեի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը տեղի է ունեցել «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» 2003թ. կոնվենցիայի անդամ պետությունների Գլխավոր ասամբլեայի 6-րդ նստաշրջանը, որի ընթացքում կայացան Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի ընտրությունները՝2016-2020թթ. ժամանակահատվածի անդամակցության համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Երկրորդ տարածաշրջանային խմբից (Արևելյան Եվրոպայի երկրներ) չորս տարի ժամկետով ընտրվել է Հայաստանը՝ ստանալով կոնվենցիայի անդամ երկրների միաձայն աջակցությունը։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Մյուս խմբերից ընտրվեցին Կիպրոսը, Ավստրիան, Գվատեմալան, Կոլումբիան, Կուբան, Ֆիլիպինները, Զամբիան, Սենեգալը, Մավրիկիոսը, Պաղեստինը և Լիբանանը։
Տեղեկանք.Միջկառավարական կոմիտեն Կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից մեկն է: Այն ստեղծվել է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն, ունի 24 անդամ՝ տարածաշրջանային վեց խմբերից: Կոմիտեի անդամն անմիջապես վերընտրվելու հնարավորություն չունի:
Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է Կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցվելու նպատակով անդամ պետությունների կողմից ներկայացված հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը:
Գլխավոր ասամբլեան, որի նստաշրջանը գումարվում է երկու տարին մեկ, ի թիվս այլ գործառույթների, ընտրում է 12 նոր անդամների»։

Армения единогласно избрана членом Межправительственного комитета Конвенции об охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО
В штаб-квартире ЮНЕСКО с 30 мая по 1 июня состоялась 6-я сессия Генеральной ассамблеи стран-членов конвенции 2003 года «Об охране нематериального культурного наследия», в ходе которой состоялись выборы Межправительственного комитета Конвенции на членство в 2016-2020 гг.
Как сообщили Арменпресс в Управлении информации и связей с общественностью МИД Армении, из Второй региональной группы (страны Восточной Европы) сроком на четыре года членом Комитета была избрана Армения, которая получила единогласную поддержку со стороны всех стран-членов Конвенции.
Из других групп были избраны Кипр, Австрия, Гватемала, Куба, Колумбия, Филиппины, Замбия, Сенегал, Маврикий, Палестина и Ливан.
Межправительственный комитет по охране нематериального культурного наследия является одним из главных органов Конвенция об охране нематериального культурного наследия. Государства-члены Комитета избираются на срок в четыре года государствами—участниками Конвенции, собравшимися на Генеральную ассамблею. Каждые два года Генеральная ассамблея обновляет наполовину состав государств — членов Комитета. Государство—член Комитета не может быть избрано на два срока полномочий подряд.
Функции Комитета заключаются в следующем:
a) содействие достижению целей Конвенции, поощрение и обеспечение мониторинга ее выполнения;
b) предоставление консультаций относительно передовой практики и подготовка рекомендаций о мерах по охране нематериального культурного наследия;
c) подготовка и представление на утверждение Генеральной ассамблеи проекта плана использования средств Фонда нематериального культурного наследия;
d) изыскание путей увеличения ресурсов Фонда нематериального культурного наследия
и принятие с этой целью необходимых мер;
e) подготовка и представление на утверждение Генеральной ассамблеи оперативного руководства по выполнению Конвенции;
f) рассмотрение докладов государств-участников и их резюмирование для Генеральной ассамблеи;
g) рассмотрение заявок, представляемых государствами-участниками, и принятие решений в соответствии с разработанными Комитетом и утвержденными Генеральной ассамблеей объективными критериями, касающимися.