Հայաստանը միաձայն ընտրվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության միջկառավարական կոմիտեի անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի կենտրոնակայանում մայիսի 30-ից հունիսի 1-ը տեղի է ունեցել «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին» 2003թ. կոնվենցիայի անդամ պետությունների Գլխավոր ասամբլեայի 6-րդ նստաշրջանը, որի ընթացքում կայացան Կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի ընտրությունները՝2016-2020թթ. ժամանակահատվածի անդամակցության համար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Երկրորդ տարածաշրջանային խմբից (Արևելյան Եվրոպայի երկրներ) չորս տարի ժամկետով ընտրվել է Հայաստանը՝ ստանալով կոնվենցիայի անդամ երկրների միաձայն աջակցությունը։
Հաղորդագրության մեջ նաև նշված է. «Մյուս խմբերից ընտրվեցին Կիպրոսը, Ավստրիան, Գվատեմալան, Կոլումբիան, Կուբան, Ֆիլիպինները, Զամբիան, Սենեգալը, Մավրիկիոսը, Պաղեստինը և Լիբանանը։
Տեղեկանք.Միջկառավարական կոմիտեն Կոնվենցիայի գլխավոր մարմիններից մեկն է: Այն ստեղծվել է Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի համաձայն, ունի 24 անդամ՝ տարածաշրջանային վեց խմբերից: Կոմիտեի անդամն անմիջապես վերընտրվելու հնարավորություն չունի:
Կոմիտեի կարևոր գործառույթներից է Կոնվենցիայով սահմանված ցանկերում գրանցվելու նպատակով անդամ պետությունների կողմից ներկայացված հայտերի առնչությամբ վերջնական որոշում կայացնելը:
Գլխավոր ասամբլեան, որի նստաշրջանը գումարվում է երկու տարին մեկ, ի թիվս այլ գործառույթների, ընտրում է 12 նոր անդամների»։

Armenia unanimously elected member of UNESCO’s Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage
YEREVAN, JUNE 1, ARMENPRESS. The 6th session of the General Conference of the states that have joint the “Convention for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage 2003” took place at UNESCO Headquarters on May 30- June 1 during which the election of the Intergovernmental Committee for 2016-2020 were held.
As “Armenpress” was informed from the press service of MFA Armenia, Armenia was elected from the Second Electoral Regional Group (Eastern European countries), receiving a unanimous vote.
Cyprus, Austria, Guatemala, Colombia, Cuba, the Philippines, Zambia, Senegal, Mauritius, Palestine and Lebanon were elected from the other electoral groups.
Note. The Intergovernmental Committee is one of the key bodies of the Convention. It was set in accordance with the 5th article of the Convention and has 24 members. The core functions of the Intergovernmental Committee for the Safeguarding of the Intangible Cultural Heritage are to promote the objectives of the Convention, provide guidance on best practices and make recommendations on measures for the safeguarding of the intangible cultural heritage.
The Committee will further examine requests submitted by States Parties for the inscription of intangible heritage on the Lists as well as proposals for programmes and projects. The Committee is also in charge of granting international assistance.