Մինչեւ 2060 թվականը միլիարդից ավելի մարդիկ կհայտնվեն ջրհեղեղի սպառնալիքի ներքո. զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մինչեւ 2060 թվականը կլիմայի գլոբալ փոփոխությունների պատճառով ավելի քան 1 մլրդ մարդ մշտապես ենթակա Է լինելու աղետալի ջրհեղեղների վտանգին: Այդ մասին ասված Է «Քրիստոնեական օգնություն» բրիտանական հումանիտար կազմակերպության նոր զեկույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Այդ ուսումնասիրության համաձայն՝ առավել մեծ վտանգի կենթարկվեն ԱՄՆ-ը, Չինաստանը եւ Հնդկաստանը:
Նրանց առաջին հերթին են սպառնալու համաշխարհային օվկիանոսի ջրի մակարդակի բարձրացման հետեւանքները, այդ թվում՝ փոթորկալի քամիները:
Առավել մեծ վտանգն սպառնում Է Հնդկաստանի Կալկաթա եւ Մումբայ քաղաքներին: Ցուցակի եւս ութ քաղաքներ գտնվում են Ասիայում, նրանց հաջորդում Է Մայամին:
Դեկտեմբերին Փարիզում կայացած կլիմայական խորհրդաժողովի մասնակիցները պարտավորություն են ստանձնել կրճատել ածխաթթվի արտանետումները մթնոլորտ՝ թույլ չտալով, որ այն մինչեւ 2100 թվականը տաքանա Ցելսիուսի ավելի քան 2 աստիճանով:
Փաստաթուղթը նաեւ նախատեսում Է զարգացող երկրներին 100 մլրդ դոլար հատկացնել վնասակար արտանետումների դեմ պայքարելու նպատակով:

Доклад: к 2060 году угроза потопа нависнет над миллиардом человек
К 2060 году более миллиарда людей будут постоянно подвергаться опасности катастрофических наводнений из-за глобального изменения климата, говорится в новом докладе британской гуманитарной организации "Христианская помощь".
Согласно этому исследованию, наибольшей опасности будут подвергаться США, Китай и Индия, сообщает Арменпресс со ссылкой на BBC.
Им в первую очередь будут грозить последствия повышения уровня воды в мировом океане, среди которых - ураганные ветры.
Наибольшая опасность грозит индийским городам Калькутте и Мумбаи. Еще восемь городов в списке расположены в Азии, за ними следует Майами.
В декабре участники климатической конференции в Парижеприняли на себя обязательствосократить выбросы углекислоты в атмосферу, не дав ей потеплеть к 2100 году более чем на 2 градуса по Цельсию.
Документ также предусматривает выделение развивающимся странам 100 млрд долларов на борьбу с вредными выбросами в атмосферу.