ՀՀ Նախագահին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Ղազախստանի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին մայիսի 6-ին հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաևը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին՝ պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Ուրազաևն իր ակտիվ գործունեությամբ կնպաստի հայ-ղազախական միջպետական հարաբերությունների ամրապնդմանը, առևտրատնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության զարգացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ առկա է երկկողմ հարաբերություններն ամրապնդելու մեծ ներուժ, որը լիարժեքորեն օգտագործելու ուղղությամբ անհրաժեշտ է ակտիվացնել երկկողմ ջանքերը:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է միջազգային կազմակերպությունների, ինչպես նաև ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակներում երկու երկրների փոխգործակցությունը՝ այդ համատեքստում ընդգծելով հատկապես ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ և ԱՊՀ շրջանակներում հայ-ղազախական հարաբերությունների զարգացումը՝ ուղղված փոխադարձ շահերի հարգման վրա և ելնելով դաշնակցային համերաշխությունից:

Newly appointed Ambassador of Kazakhstan presents credentials to Armenian President
YEREVAN, MAY 6, ARMENPRESS. On May 6 newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Kazakhstan to the Republic of Armenia Timur Urazayev presented the credentials to the President of Armenia Serzh Sargsyan, Press Service of the Presidential Administration informed “Armenpress”.
Armenian President congratulated the Ambassador for his new position and wished him success. Serzh Sargsyan expressed hope that Ambassador Urazayev will actively contribute to the strengthening of Armenian-Kazakh inter-state relations and the development of mutually beneficial cooperation in trade, economy, humanitarian and other fields.
The interlocutors agreed that there is a great potential for strengthening bilateral relations and there is a necessity to intensify bilateral efforts for the complete use of that potential.
President Sargsyan stressed the importance of bilateral cooperation within the framework of international organizations, as well as integration associations and highlighted the development of Armenian-Kazakh relations within the framework of CSTO, EAEU and CIS based on the respect of mutual interests and allied solidarity.