Բելգիայի ահաբեկչության կազմակերպիչները գրոհ Էին պլանավորում Փարիզում Եվրոպայի առաջնության ժամանակ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրյուսելում պայթյուններ իրականացրած ահաբեկիչների երկրորդ թիրախը եղել են 2016 թվականի ամռանը Ֆրանսիայում անցկացվելիք ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության մրցախաղերը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է բելգիական 7sur7 հրատարակությունը:
Մարտի 22-ի առավոտյան երկու պայթյուններ են որոտացել Բրյուսելի միջազգային օդանավակայանում: Երրորդ պայթյունը մի փոքր ավելի ուշ տեղի Է ունեցել մետրոյի «Մալբեկ» կայարանի վագոնում: Երեք մահապարտների կողմից կազմակերպված ահաբեկչական գործողությունների հետեւանքով զոհվել Է 35 մարդ, եւս 340 հոգի տարբեր աստիճանի ծանրության վերքեր են ստացել: Գրոհի պատասխանատվությունն ստանձնել Է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմսբավորումը:
Ինչպես հաղորդվել Է ավելի վաղ, Բրյուսելում ահաբեկչական գործողություններին մասնակցելու մեջ կասկածվող Մոհամեդ Աբրինին հայտարարել Է, որ սկզբում պլանավորվում Էր դրանք իրականացնել Ֆրանսիայում: Ահաբեկիչները որոշում ընդունեցին ահաբեկչական գործողությունը Բրյուսելում իրականացնել հետաքննության մեջ դիտվող արագ առաջընթացի պատճառով:
Աղբյուրի հաղորդագրության համաձայն, հետաքննչական միջոցառումների ժամանակ Աբրինին խոստովանել Է, որ ահաբեկիչների գրոհների երկրորդ թիրախը եղել են Փարիզում ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնության մրցախաղերը: Ներկայում հետաքննությունը ստուգում Է Աբրինիի ցուցմունքների ճշմարտացիությունը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Организаторы терактов в Бельгии планировали атаку во время ЧЕ в Париже
Второй целью террористов, устроивших взрывы вБрюсселе, были матчи чемпионата Европы пофутболу, который пройдет летом 2016 года воФранции, сообщает бельгийское издание 7sur7.
Два взрыва прогремели вмеждународном аэропорту Брюсселя утром 22 марта. Третий взрыв произошел чуть позже ввагоне метро настанции "Мальбек". В результате терактов, устроенных тремя смертниками, погибли 35 человек, еще 340 получили ранения различной степени тяжести. Ответственность заатаку взяла насебя террористическая группировка "Исламское государство",сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Как сообщалось ранее, подозреваемый впричастности ктерактам вБрюсселе Мохаммед Абрини заявил, что изначально вынашивались планы их совершения воФранции. Террористы приняли решение совершить теракт вБрюсселе из-за быстрого прогресса врасследовании.
По сообщению источника, вовремя следственных мероприятий Абрини признал, что второй целью атак террористов были матчи чемпионата Европы пофутболу вПариже. На данный момент следствие проверяет правдивость показаний Абрини.