Էրդողանը շտապել է աջակցություն հայտնել «փոքր եղբորը»
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնում գտնվող Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը շտապել է աջակցություն հայտնել «փոքր եղբորը» եւհեռախոսով ցավակցել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւին` այսօր ԼՂՀ հետ Ադրբեջանի հակամարտ զորքերի շփման գծում ադրբեջանական կողմի սկսած ռազմական գործողությունների արդյունքում ունեցած մարդկային եւ տեխնիկայի մեծ կորուստների համար:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Անատոլու» լրատվական գործակալությունը` նշելով, որ Էրդողանը Ալիեւին ցավակցություն է հայտնել անձամբ իր, թուրք ժողովրդի անունից` Ալլահի կողմից, եւ վիրավորներին արագ ապաքինում ցանկացել:
Իր հերթին Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովին մեծ թվով զինծառայողների կորստի համար ցավակցություն է հայտնել նաեւ Թուրքիայի նրա պաշտոնակից Մեւլյութ Չավուշօղլուն:
Ադրբեջանական կողմը հայտնել էր 12 զինծառայող եւ մեկ տանկ կորցնելու, բայց ոչ մի վիրավոր չունենալու մասին:
ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունն «Արմենպրես»-ին հայտնել է, որ ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը եւ օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել է 200-ից ավելի կորուստ: Միայն Թալիշի ուղղությամբ ոչնչացվել է ադրբեջանական հատուկ նշանակության ջոկատի առնվազն 20 զինվոր, Մարտակերտի ուղղությամբ` 2 տանկ, 2 անօդաչու թռչող սարք, իսկ հյուսիսային ուղղությամբ` 1 ուղղաթիռ: Հակառակորդը հարձակման թիրախ է դարձրել ոչ միայն ՊԲ բանակի դիրքերը, այլեւ` խորը թիկունքում գտնվող խաղաղ բնակավայրերը: Այս ուղղությամբ ՊԲ հակաիդայինների կողմից խոցվել է թշնամական մեկ ռազմական ուղղաթիռ եւ 2 տանկ:

Erdoğan rushes to support "younger brother"
YEREVAN, APRIL 2, ARMENPRESS. Turkish President Recep TayyipErdoğan, who is in Washington, rushed to support the “younger brother and extended condolences by phone to the Azerbaijani President Ilham Aliyev for the big human and equipment losses as the result of the military actions, launched by the Azerbaijani side in the contact line of frontier troops between Azerbaijan and NKR.
“Armenpress” reports that “Anadolu” news agency informs about the aforesaid, noting that Erdoğan extended condolences to Aliyev on behalf of himself, Turkish people and Allah, as well as wished a soon recovery to the wounded.
Erdoğan’s counterpart Mevlüt Çavuşoğlu also extended condolences to Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov for the big number of human losses.
Azerbaijani side informed about the loss of 12 servicemen, 1 tank and non-existence of wounded.
Overall, 200 Azerbaijani soldiers have been eliminated during the military actions of April 1, the night of April 2 and today. “Armenpress” was informed about the aforementionedfrom the press service of NKR Defense Army.
At least 30 soldiers of the Azerbaijani special detachment were destroyed in the direction of Talish, in Martakert direction -2 tanks and 2 drones, while in the northern direction - 1 helicopter. Bigger collisions occur along the southeastern direction of the contact line. The enemy, using armored vehicles and artillery, including MM -21 ("Grad") multiple rocket launcher; made as target not only the positions of Defense Army , but also the peaceful settlements, located deep in the rear. During the mentioned period, at around 12:30, 1 hostile military helicopter and 2 tanks were destroyed.