Հայաստանը և ՌԴ-ն շարունակում են բանակցությունները գազի գնի շուրջ. Հովիկ Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանից Հայաստանին մատակարարվող գազի գնի հետ կապված այս պահին վերջնական որոշում չկա, սակայն բանակցությունները շարունակվում են: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: «Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ այդ հարցը քննարկվել է, և հիմա նախարարությունները, «Գազպրոմ Արմենիա»-ն գազի գնի շուրջ բանակցություններ են իրականացնում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ տարածքում էներգակիրների առևտուրը ռուբլիով իրականացնելու առաջարկին՝ վարչապետն ընդգծեց, որ այդ հարցում դեռ առաջընթաց չկա: «Դա քննարկվում է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում: Ապրիլի 7-ին կլինի Ռուսաստանի վարչապետի այցը Հայաստան, իսկ ապրիլի 8-ին կլինի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների վարչապետերի այցը: Մենք կանցկացնենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստ, որի ժամանակ կաշխատենք քննարկել այդ հարցը և ունենալ պատասխաններ»,- եզրափակեց վարչապետը:

Армения и Россия продолжают переговоры вокруг цены на газ: премьер-министр Армении
Окончательного решения в связи с ценой на импортируемый в Армению российский газ на данный момент пока нет, однако переговоры по этому вопросу продолжаются. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил премьер-министр Армении Овик Абрамян.
«Этот вопрос был обсужден на встрече президентов Армении и России, и сейчас министерства и компания «Газпром Армения» ведут переговоры вокруг цены на газ»,- отметил премьер.
Коснувшись предложения вести торговлю энергоносителями на территории ЕАЭС в рублях, Абрамян подчеркнул, что в этом вопросе пока нет прогресса. «Вопрос обсуждается в рамках ЕАЭС. 7 апреля состоится визит премьер-министра России в Армению, а 8 апреля – визит премьер-министров стран-членов ЕАЭС. Мы проведем заседание глав правительств ЕЭАС, в ходе которого постараемся обсудить этот вопрос и получить ответы», - заключил премьер.