Հայաստանը և ՌԴ-ն շարունակում են բանակցությունները գազի գնի շուրջ. Հովիկ Աբրահամյան
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանից Հայաստանին մատակարարվող գազի գնի հետ կապված այս պահին վերջնական որոշում չկա, սակայն բանակցությունները շարունակվում են: Ազգային ժողովում լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: «Հայաստանի և Ռուսաստանի նախագահների հանդիպման ժամանակ այդ հարցը քննարկվել է, և հիմա նախարարությունները, «Գազպրոմ Արմենիա»-ն գազի գնի շուրջ բանակցություններ են իրականացնում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց վարչապետը:
Անդրադառնալով ԵԱՏՄ տարածքում էներգակիրների առևտուրը ռուբլիով իրականացնելու առաջարկին՝ վարչապետն ընդգծեց, որ այդ հարցում դեռ առաջընթաց չկա: «Դա քննարկվում է Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակներում: Ապրիլի 7-ին կլինի Ռուսաստանի վարչապետի այցը Հայաստան, իսկ ապրիլի 8-ին կլինի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների վարչապետերի այցը: Մենք կանցկացնենք Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների կառավարությունների ղեկավարների խորհրդի նիստ, որի ժամանակ կաշխատենք քննարկել այդ հարցը և ունենալ պատասխաններ»,- եզրափակեց վարչապետը:

Armenia and Russia continue negotiations over gas prices: Prime Minister of Armenia
YEREVAN, MARCH 16, ARMENPRESS. There is no final decision in regard to the price of imported Russian gas to Armenia at this point yet, but negotiations on this issue are continuing, Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan said in the interview with reporters, “Armenpress” reports.
"This issue was discussed at the meeting of the Presidents of Armenia and Russia, and now the ministries and the company " Gazprom Armenia "are in negotiations about the price of gas", the prime minister said.
Referring to the proposal to conduct energy trade in rubles in the territory of the EAEU, Abrahamyan stressed that this issue has still no progress. "The issue is discussed in the framework of the EAEU. The Russian Prime Minister's visit to Armenia will be held on April 7, and on April 8 - the visit of the Prime Ministers of the member countries of EAEU. We will hold a meeting of Heads of Governments of EEAU member-countries, during which we will try to discuss the mentioned issue and to get answers ", Armenian Prime Minister concluded.