Հայաստանն ու Հունաստանը դատապարտում են «Իսլամական պետությանն» աջակցելու Թուրքիայի քայլերը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանն ու Հունաստանը դատապարտում են «Իսլամական պետություն» խմբավորմանն աջակցելու և ռուսական ինքնաթիռը խոցելու Թուրքիայի քայլերը: Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և Հունաստանի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Պանայոտիս (Պանոս) Կամմենոսը տարածաշրջանում անվտանգության խնդիրներին անդրադարձան Երևանում` երկկողմ հանդիպմանը հաջորդած համատեղ ճեպազրույցում: «Մենք ունենք հարևաններ, որոնք աջակցում են «Իսլամական պետությանը», մենք դատապարտում ենք Թուրքիայի գործողությունները` ուղղված մեր ռազմավարական գործընկերոջ դեմ: Կարծում ենք, որ Թուրքիայի ընդհատակյա գործունեությունը թույլ չի տալիս իրականացնել այն խնդիրները, որոնք ուղղված են միջազգային ահաբեկչության դեմ»- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Սեյրան Օհանյանը` հավելելով, որ Թուրքիան շատ հաճախ խախտում է Հունաստանի հետ օդային սահմանը, եղել են նաև Հայաստանի սահմանը խախտելու փորձեր, և վերոհիշյալ երկու պետությունները հանդուժողականություն են ցուցաբերել այդ քայլի նկատմամբ, հետևաբար, Թուրքիան էլ պետք է ցուցաբերեր հանդուժողականություն` հատկապես, երբ ռուսական ինքնաթիռը չէր հատել Թուրքիայի օդային սահմանը:
Հունաստանի պաշտպանության նախարարը ևս դատապարտեց Թուրքիայի քայլերը «Իսլամական պետությանն» աջակցելու գործում` միաժամանակ շեշտելով, որ Թուրքիան այդպես էլ չկարողացավ ապացուցել, որ ռուսական ինքնաթիռը հատել է Թուրքիայի պետական սահմանը:
Նոյեմբերի 24-ին ռուսաստանյան Սու-24 ինքնաթիռը Սիրիայի տարածքում թուրքական սահմանից 1 կմ հեռավորության վրա կործանվել է Թուրքիայի օդուժի կողմից արձակված «երկինք-երկինք» հրթիռով եւ վայր ընկել Թուրքիայի սահմանից 4 կմ հեռավորության վրա: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Սիրիայի օդային տարածքում ռուսաստանյան Սու-24 ռմբակոծիչի խոցումը թուրքական օդուժի կողմից անվանել է «հարված թիկունքից», որը հասցվել է Ռուսաստանին «ահաբեկիչների հանցակիցների կողմից»: «Այդ իրադարձությունը դուրս է ահաբեկչության հետ սովորական պայքարի շրջանակից: Այսօրվա կորուստը կապված է հարվածի հետ, որը մեր մեջքին հասցրեցին ահաբեկիչների հանցակիցները: Այն, ինչ այսօր տեղի է ունեցել, ես չեմ կարող այլ կերպ անվանել», -ասել է Պուտինը Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ երկրորդի հետ հանդիպման ժամանակ:

Армения и Греция осуждают шаги Турции по содействию группировке Исламское государство
Армения и Греция осуждают шаги Турции по содействию группировке Исламское государство и поражению российского самолета. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил министр обороны Армении Сейран Оганян на совместном брифинге по итогам встречи с министром национальной обороны Греции Панайотисом Камменосом в Ереване.
«У нас соседи, которые поддерживают ИГ, мы осуждаем действия Турции, направленные против нашего стратегического партнера. Считаем, что подпольная деятельность Турции не позволяет решать проблемы, которые касаются борьбы против международного терроризма», - сказал Оганян, добавив, что Турция часто нарушает воздушную границу с Грецией, были также попытки нарушения границы с Арменией, и отмеченные два государства выражали терпимость к подобным шагам, Турция также должна была выразить терпимость, особенно, когда российский самолет не нарушал воздушную границу Турции.
Министр национальной обороны Греции также осудил шаги Турции по содействию ИГ, подчеркнув вместе с тем, что Анкара так и не смогла доказать, что российский самолет нарушил государственную границу Турции.
24 ноября российский самолет Су-24 был сбит турецкими ВВС. Оба пилота самолета успели катапультироваться. Один из них затем был убит. Турция заявила, что самолет нарушил ее воздушные границы и был сбит после неоднократных предупреждений.
Президент РФ Владимир Путин назвал это "ударом в спину" со стороны пособников террористов. После инцидента президент РФ подписал указ о мерах по обеспечению нацбезопасности и о специальных экономических мерах в отношении Турции. 1 декабря было обнародовано постановление правительства РФ в развитие этого указа.