Թուրքիան չպետք է ԵՄ-ի անդամ դառնա. Սարկոզի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան չպետք Է ԵՄ-ի անդամ դառնա, սխալ Է Անկարային թույլ տալ հավատալ, որ երկիրը կարող Է Եվրամիության մաս կազմել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին՝ ելույթ ունենալով Europe 1 ռադիոկայանի եթերում:
«Սխալ Է՝ խաբել ու ստիպել թուրքերին հավատալ, որ նրանք կարող են միանալ Եվրոպային: Մենք պետք Է սերտ հարաբերություններ ունենանք Թուրքիայի հետ, ընդհանուր շահեր ունենանք Թուրքիայի հետ: Բայց նա չպետք Է ԵՄ-ի անդամ լինի»,- ասել Է Սարկոզին:
Նոյեմբերի վերջին Եվրամիությունը եւ Թուրքիան հավանություն են տվել միգրացիայի դեմ պայքարի միջոցառումների վերաբերյալ համաձայնագրին, որի շրջանակներում ԵՄ-ն Թուրքիային կհատկացնի 3 մլրդ եվրո եւ կակտիվացնի բանակցություններն անդամակցության շուրջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Turkey must not join EU - Sarkozy
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Turkey must not join the European Union, and should not be led tobelieve that they could. “Armenpress” reports that former French President Nicolas Sarkozy said the aforementioned to Europe 1 radio broadcaster.
"It is a mistake tolead Turkey intobelieving that it can join Europe. We must have close relations withTurkey, common interests withTurkey. But it should not be a member ofthe European Union," Sarkozy said.
The EU and Turkey approved at the end of November the agreement of the measures to be taken in connection with the struggle against migration, in the framework of which the EU will secure 3 billion euro to Turkey and will activate negotiations over its membership, RIA Novosti reports.