Թուրքիան չպետք է ԵՄ-ի անդամ դառնա. Սարկոզի
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան չպետք Է ԵՄ-ի անդամ դառնա, սխալ Է Անկարային թույլ տալ հավատալ, որ երկիրը կարող Է Եվրամիության մաս կազմել: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Նիկոլյա Սարկոզին՝ ելույթ ունենալով Europe 1 ռադիոկայանի եթերում:
«Սխալ Է՝ խաբել ու ստիպել թուրքերին հավատալ, որ նրանք կարող են միանալ Եվրոպային: Մենք պետք Է սերտ հարաբերություններ ունենանք Թուրքիայի հետ, ընդհանուր շահեր ունենանք Թուրքիայի հետ: Բայց նա չպետք Է ԵՄ-ի անդամ լինի»,- ասել Է Սարկոզին:
Նոյեմբերի վերջին Եվրամիությունը եւ Թուրքիան հավանություն են տվել միգրացիայի դեմ պայքարի միջոցառումների վերաբերյալ համաձայնագրին, որի շրջանակներում ԵՄ-ն Թուրքիային կհատկացնի 3 մլրդ եվրո եւ կակտիվացնի բանակցություններն անդամակցության շուրջ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Саркози: Турция не должна быть членом ЕС
Турция недолжна быть членом ЕС, ошибочно позволять Анкаре верить, что страна может стать частью Евросоюза. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомзаявил экс-президент Франции Николя Саркози вэфире радиостанцииEurope 1.
"Это ошибка— обманывать изаставлять турков верить, что они могут присоединиться кЕвропе. Мы должны иметь тесные отношения сТурцией, общие интересы сТурцией. Но она недолжна быть членом Евросоюза",— заявил Саркози.
В конце ноября Евросоюз иТурция одобрили соглашение померам борьбы смиграцией, врамках которого ЕС выделит Турции 3 миллиарда евро иактивизирует переговоры почленству.