Լավրովը հավանության է արժանացրել թուրք-սիրիական սահմանը փակելու Օլանդի գաղափարը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյլ Լավրովը հայտարարել է, որ Մոսկվան պաշտպանում է իսլամիստ ջիհադականների մուտքը դեպի Սիրիա կանխելու համար թուրք-սիրիական սահմանները փակելու մասին Ֆրանիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի գաղափարը եւ պատրաստ է միջոցներ ձեռնարկել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Սերգեյ Լավրովը հայտնել է ռուսաստանյան եւ արտասահմանյան ԶԼՄ-ներին տված հարցազրույցում:
«Կարծում եմ, որ դա ճիշտ առաջարկ է: Կարծում եմ, որ վաղը նախագահ Օլանդն այդ մասին մեզ կասի ավելի մանրամասն: Մենք պատրաստ ենք լրջորեն իրականացնել դրա համար անհրաժեշտ միջոցառումները: Շատերն ասում են, որ փակելով այդ սահմանը, ըստ էության, կդադարեցնենք, կկանխենք Սիրիայում ահաբեկչական սպառնալիքը», -ասել է նա:
Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է, որ Ռուսաստանը չի ցանկանում կռվել Թուրքիայի հետ, եւ թուրք ժողովրդի նկատմամբ Ռուսաստանի վերաբերմունքը չի փոխվել:
«Մեզ մոտ հարցեր են ծագում ներկայիս թուրքական ղեկավարության գործողությունների նկատմամբ», -ասել է ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարը:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. RF Foreign Minister Sergey Lavrov announced that Moscow supports French President Francois Hollande’s proposal to close the Turkish-Syrian border from where Islamist jihadists enter Syria and is ready to take measures.
“Armenpress” reports that Sergey Lavrov informed about this in an interview with Russian and foreign journalists.
“I think it is a right proposal. I think President Hollande will detail on this issue tomorrow. We are ready to take serious actions to do that. It is often said that by closing that border, in fact, we will stop, prevent terrorism threat in Syria”, he said.
Sergey Lavrov stated that Russia does not want to fight against Turkey and Russia’s treatment towards the Turkish people has not changed.
“Some questions arise referring to the activities of the current Turkish authorities”, RF MFA head said.