Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անցկացրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 12-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անցկացրել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նիստում հանգամանորեն քննարկվել և ամփոփվել են ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից 6-ը համապետական մասշտաբով անցկացված «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների արդյունքները՝ զորավարժության սցենարով նախատեսված հիմնական նպատակներին հասնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արձանագրված ձեռքբերումներն ու նկատված բացթողումները, բոլոր գերատեսչությունների ներգրավմամբ պետական կառավարման համակարգի՝ որպես մեկ միասնական մարմնի, գործողությունների համակարգվածությունն ու գործունեության արդյունավետության աստիճանը:
Զորավարժության շտաբի պետի և տեղակալների զեկույցներից հետո քննարկվել և ամփոփվել են կատարված աշխատանքները, ՀՀ Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Մինչ այդ, նիստի սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ներածական խոսքով.
«Այս տարվա սեպտեմբերի 3-6-ը կայացած հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման տրամաբանությունը շատ պարզ է, և դա հանդիսանում է շարունակությունն այն աշխատանքի, որը վերջին տարիներին մեր երկրում իրականացնում են մեր պետական կառավարման մարմինները՝ հակառակորդի հնարավոր ագրեսիային կազմակերպված դիմագրավելու ուղղությամբ: Մենք նման զորավարժություններ քիչ ծավալի ենք անցկացրել՝ 2008 և 2013 թվականներին, բայց այս անգամ զորավարժություններն անցկացվեցին ողջ ծավալով և, անշուշտ, աննախադեպ էին: Դուք նաև տեղյակ եք, որ գոյություն ունի կարգադրություն, համաձայն որի, սահմանված է տարբեր տիպի զորավարժությունների անցկացման պարբերականություն, և մենք բոլորս պարտավոր ենք այդ պարբերականությունը պահպանել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն առնվազն երեք նպատակ է հետապնդում՝ ստուգել, կատարելագործել և փորձ ձեռք բերել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն, անշուշտ, ունի նաև հատուկ նպատակներ, և գոնե նախնական եզրակացություններով՝ «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունն անցել է կազմակերպված ու հասել է իր նպատակներին»:

YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. President of the Republic of Armenia convened National Security Council session on November 12.
As “Armenpress” was informed from the Department of Information and Mass media of Republic of Armenia President’s Staff, the results of “Shant-2015” military strategic command and staff exercises, held from September 3-6 of the current year, were discussed in detail.
After the reports of the Chief of Staff of the exercises and his deputies, the implemented activities were summed up, relevant assignments were given by the President of the Republic. Before that, at the beginning of the session President Serzh Sargsyan had given an introductory speech,
“The logic of military strategic command and staff exercises held from September 3-6 is very simple and it is the continuation of the work our state structures have been implementing within the last years in our country aimed at confronting the possible aggression by the adversary in an organized way. We conducted similar exercises in 2008 and 2013 in a smaller volume but this time the exercises were held at full scale and, no doubt, it was unprecedented. You are also aware that there is an instruction, according to which, the periodicity of different exercises are determined and we all have to maintain that periodicity. Any exercise pursues at least 3 goals: check, refine, and gain experience. Any exercise, undoubtedly, has also specific goals and at least by preliminary results “Shant-2015” military strategic command and staff exercises were conducted in an organized way and reached its goals”.