Նախագահ Սերժ Սարգսյանն անցկացրել է Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը նոյեմբերի 12-ին Ազգային անվտանգության խորհրդի նիստ է անցկացրել:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նիստում հանգամանորեն քննարկվել և ամփոփվել են ս.թ. սեպտեմբերի 3-ից 6-ը համապետական մասշտաբով անցկացված «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների արդյունքները՝ զորավարժության սցենարով նախատեսված հիմնական նպատակներին հասնելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները, արձանագրված ձեռքբերումներն ու նկատված բացթողումները, բոլոր գերատեսչությունների ներգրավմամբ պետական կառավարման համակարգի՝ որպես մեկ միասնական մարմնի, գործողությունների համակարգվածությունն ու գործունեության արդյունավետության աստիճանը:
Զորավարժության շտաբի պետի և տեղակալների զեկույցներից հետո քննարկվել և ամփոփվել են կատարված աշխատանքները, ՀՀ Նախագահի կողմից տրվել են համապատասխան հանձնարարականներ: Մինչ այդ, նիստի սկզբում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդես է եկել ներածական խոսքով.
«Այս տարվա սեպտեմբերի 3-6-ը կայացած հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների անցկացման տրամաբանությունը շատ պարզ է, և դա հանդիսանում է շարունակությունն այն աշխատանքի, որը վերջին տարիներին մեր երկրում իրականացնում են մեր պետական կառավարման մարմինները՝ հակառակորդի հնարավոր ագրեսիային կազմակերպված դիմագրավելու ուղղությամբ: Մենք նման զորավարժություններ քիչ ծավալի ենք անցկացրել՝ 2008 և 2013 թվականներին, բայց այս անգամ զորավարժություններն անցկացվեցին ողջ ծավալով և, անշուշտ, աննախադեպ էին: Դուք նաև տեղյակ եք, որ գոյություն ունի կարգադրություն, համաձայն որի, սահմանված է տարբեր տիպի զորավարժությունների անցկացման պարբերականություն, և մենք բոլորս պարտավոր ենք այդ պարբերականությունը պահպանել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն առնվազն երեք նպատակ է հետապնդում՝ ստուգել, կատարելագործել և փորձ ձեռք բերել: Յուրաքանչյուր զորավարժություն, անշուշտ, ունի նաև հատուկ նպատակներ, և գոնե նախնական եզրակացություններով՝ «Շանթ-2015» ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունն անցել է կազմակերպված ու հասել է իր նպատակներին»:

Президент Армении провел заседание Совета национальной безопасности
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, на заседании были подробно обсуждены и подведены результаты проведенных 3-6 сентября стратегических командно-штабных учений «Шант-2015», работы по достижению основных запланированных сценарием учений целей, зафиксированные достижения и замеченные упущения, уровень эффективной деятельности и координированных действий всех ведомств системы государственного правления в качестве единого органа.
После докладов начальника и заместителей начальника штаба учений были обсуждены сделанные работы. Президент дал соответствующие поручения.
В начале заседания президент Армении Серж Саргсян выступил со вступительной речью:
«Логика проведенных 3-6 сентября текущего года командно-штабных учений была очень проста, и это является продолжением работы, которые проводятся органами нашего государственного управления в последние годы в нашей республике по противостоянию возможной организованной агрессии противника.
Подобные учения в маленьких объемах мы проводили в 2008 и 2013 гг., но на этот раз учения прошли во всем объеме и, конечно, были беспрецедентными. Вы также знаете, что существует поручение, согласно которому определена периодичность проведения учений разных типов, и мы все готовы соблюдать эту периодичность.
Каждое учение преследует как минимум три цели – проверять, совершенствовать и приобретать опыт. Каждое учение, конечно, имеет также специальные цели, и хотя бы по предварительным заключениям, стратегические командно-штабные учения «Шант-2015» прошли организовано и достигли своих целей».