Հայ-վրացական հարաբերությունները թևակոխել են որակական նոր փուլ. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին Թբիլիսիում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են բարձր մակարդակի հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգը, նախանշել այն առաջ մղելու նոր հեռանկարները, անդրադարձել քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ընթացիկ ծրագրերին:
Նախագահներ Սարգսյանը և Մարգվելաշվիլին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխշահավետ նախագծերի իրականացման համար կարևորել են ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի և Վրաստանի շարունակական համագործակցությունը:
Երկու երկրների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ` ընդգծելով տարածաշրջանի կայուն, խաղաղ և անվտանգ զարգացման կարևորությունն ու այդ ուղղությամբ ևս համագործակցությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են ԶԼՄ-ների առջև համատեղ հայտարարություններով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների համար` Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ, սիրելի՛ Գիորգի,
Նախ և առաջ խորին շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության համար:
Շատ ուրախ եմ, որ սույն աշխատանքային այցի ընթացքում Նախագահ Մարգվելաշվիլիի հետ հանգամանալից քննարկել ենք մեր հարաբերությունների օրակարգային հարցերը և նախանշել երկկողմ բազմաբնույթ համագործակցությունն առաջ մղելու նոր հեռանկարները:
Վստահ եմ, որ տեղյակ եք՝ այս այցի շրջանակներում մասնակցելու եմ նաև Հին Թբիլիսիի պատմական վայրում նոր շունչ ստացած հայկական առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերաօծման արարողությանը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Վրաստանի իշխանություններին այդ սրբավայրի վերականգնման աշխատանքներին իրենց աջակցությունը բերելու համար: Մենք էլ մեր հերթին
հատուկ հոգածությամբ ենք վերաբերվում Հայաստանում առկա վրացական մշակութային ժառանգությանը, որի բարենորոգման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հավատացած եմ, որ միայն այս կերպ` հոգատարությամբ միմյանց մշակութային ժառանգությանը վերաբերվելով, մենք կարող ենք պահպանել ու բազմապատկել մեր ձեռքբերումները:
Վերադառնալով միջպետական օրակարգին, պետք է գոհունակությամբ փաստեմ, որ վերջին տարիներին հայ-վրացական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրել և թևակոխել են որակական նոր փուլ: Մեր երկրների միջև ընթացող բարձր մակարդակի ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և փոխայցելությունները խոսքերիս վառ վկայությունն են: Կարևորում եմ նաև այն, որ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումն իրականացվում է լիակատար փոխվստահության պայմաններում:
Պարոն Նախագահի հետ մենք քննարկեցինք նաև այն ռազմավարական բնույթի նախագծերը, որոնց երկուստեք ձեռնամուխ ենք եղել: Կցանկանայի կարևորել Բագրատաշեն-Սադախլո սահմանային «Բարեկամության կամրջի» շինարարությունը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք այն և մնացյալ բոլոր ծրագրերը հաջողությամբ ավարտին ենք հասցնելու` դրանով իսկ հավելյալ խթաններ ստեղծելով մեր երկրների առաջընթացի և տնտեսական վերելքի համար:
Աներկբա է, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Վրաստանը բավարար ներուժ ունեն խորացնելու տնտեսական համագործակցությունը՝ իրագործելով միջպետական փաստաթղթերով ամրագրված իրենց պարտավորությունները: Ավելին, հավատացած եմ, որ մեր երկրների ներգրավումը տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում ոչ միայն չեն խոչընդոտում, այլև ավելացնում են մեր համակողմանի համագործակցության հնարավորությունները` նոր հորիզոններ ուրվագծելով երկկողմ և բազմակողմ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման համար:
Մենք անցյալ անգամ նույն այս դահլիճում պարոն Նախագահի հետ խոսում էինք այն մասին, որ Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը և Վրաստանի կողմից ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը բացասական չեն անդրադառնա մեր տնտեսական հարաբերությունների վրա, այլ միայն դրական ազդեցություն կունենան: Եվ հիմա ուրախ եմ փաստելու, որ 2014թ. մեր առևտրաշրջանառությունն ավելացել է, և նույն միտումը կա 2015թ. ինն ամիսների արդյունքով:
Անշուշտ, պարոն Նախագահի հետ մենք քննարկեցինք նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ նման հարցերում առկա փոխըմբռնումը առաջին հերթին պայմանավորված է հայ-վրացական եղբայրության գերակայության գիտակցմամբ, ինչպես նաև երկարաժամկետ մտածելու կարողությամբ: Ավելին, մեր ժողովուրդների խորքային կապերի վրա խարսխված ակտիվ միջպետական երկխոսությունը լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում համակողմանի գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար:
Ամփոփելով խոսքս` թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել այս հյուրընկալ հողում իմ գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելություն ցուցաբերելու համար»:

YEREVAN, OCTOBER 30, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan, who is in Georgi a on a working visit, met with Georgian President Giorgi Margvelashvili on October 30. As Department of Public Relations and Mass Media of the Armenian president’s office informed “Armenpress”, heads of the two countries discussed the agenda of high-quality relations between Armenia and Georgia, outlined new perspectives for advancing them, and referred to current projects for developing the collaboration in political, economic, humanitarian and other sectors.
President Sargsyan and Margvelashvili gave significance to Armenian and Georgian ongoing cooperation in the frames of various integration processes in bilateral and multilateral formats, for implementing mutually beneficial projects.
Heads of the two states shared thoughts over regional issues and challenges emphasizing the significance of stable peaceful and safe region and the cooperation over that direction.
Serzh Sargsyan and Giorgi Margvelashvili concluded the results of their meeting by joint statements for the media.
President Serzh Sargsyan’s statement for Mass Media’ over the results of the meeting with Giorgi Margvelashvili
“Respected Mr. President; dear Giorgi,
First of all I express my deep gratitude for the warm reception,
I am very glad that, during this working visit, we discussed with President Margvelashvili the issues of the agenda of our relations and emphasized new prospects for advancing the bilateral cooperation.
I am convinced that you are informed that I will participate in the Consecration ceremony of Armenian St. George Church held in the historic place of Old Tbilisi. I express my gratitude to the authorities of Georgia for bringing their support for the restoration of that sanctuary.
And we, for our part, display a caring attitude towards Georgian cultural heritage existing in Armenia and their restoration works are underway. I am convinced that only in this way, by showing solicitous treatment to one another’s cultural heritage, we can preserve and multiply our achievements.
Returning to intergovernmental agenda, I have to document with satisfaction that Armenian-Georgian relations have dynamically developed during the last years and have entered a new qualitative phase. The active high level political dialogue between our states and the mutual visits are a brilliant proof of my words. I also attach importance to that reinforcement of bilateral relations is carried out under the conditions of total mutual trust.
We discussed with Mr. President the strategic plans that we set together. I would like to highlight the construction of Bagratashen-Sadakhlo“Friendship Bridge”. I am sure that by joint efforts we will successfully complete it and all other programs, creating additional stimulus for the progress and economic growth for our countries.
It is beyond doubt that both Armenia and Georgia have enough potential to deepen economic cooperation, fulfilling their commitments enshrined in intergovernmental documents. Moreover, I am convinced that engagement in different integration processes by our countries not only do not impede by also boost the opportunities for closer cooperation by outlining new potentials for the implementation of mutually beneficial bilateral and multilateral projects.
Last time we talked to Mr. President in this same hall that Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union and signing the EU Association agreement by Georgia will have no negative impact on our economic relations but the contrary. And now I am glad to document that our trade rose in 2014 and there is the same trend according to the results of the 9 months of 2015.
Undoubtedly, we discussed with Mr. President issues of regional importance. I want to state that the existing mutual understanding in similar issues is first and foremost conditioned by the sense of fraternity, as well as the ability to think for the long-term. Moreover, the active intergovernmental dialogue based on deep-rooted ties between our peoples, creates serious prerequisites for outlining new directions for close partnership.
Summing up my speech I want to once again express gratitude for the cordial reception on this hospitable soil”.