Հայ-վրացական հարաբերությունները թևակոխել են որակական նոր փուլ. Սերժ Սարգսյան
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Վրաստանում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հոկտեմբերի 30-ին Թբիլիսիում հանդիպում է ունեցել Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են բարձր մակարդակի հայ-վրացական հարաբերությունների օրակարգը, նախանշել այն առաջ մղելու նոր հեռանկարները, անդրադարձել քաղաքական, տնտեսական, հումանիտար և այլ ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված ընթացիկ ծրագրերին:
Նախագահներ Սարգսյանը և Մարգվելաշվիլին երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով փոխշահավետ նախագծերի իրականացման համար կարևորել են ինտեգրացիոն տարբեր գործընթացների շրջանակներում Հայաստանի և Վրաստանի շարունակական համագործակցությունը:
Երկու երկրների ղեկավարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային խնդիրների ու մարտահրավերների շուրջ` ընդգծելով տարածաշրջանի կայուն, խաղաղ և անվտանգ զարգացման կարևորությունն ու այդ ուղղությամբ ևս համագործակցությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Գիորգի Մարգվելաշվիլին հանդիպման արդյունքներն ամփոփել են ԶԼՄ-ների առջև համատեղ հայտարարություններով:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունը ԶԼՄ-ների համար` Վրաստանի Նախագահ Գիորգի Մարգվելաշվիլիի հետ հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ
Մեծարգո՛ պարոն Նախագահ, սիրելի՛ Գիորգի,
Նախ և առաջ խորին շնորհակալություն եմ հայտնում ջերմ ընդունելության համար:
Շատ ուրախ եմ, որ սույն աշխատանքային այցի ընթացքում Նախագահ Մարգվելաշվիլիի հետ հանգամանալից քննարկել ենք մեր հարաբերությունների օրակարգային հարցերը և նախանշել երկկողմ բազմաբնույթ համագործակցությունն առաջ մղելու նոր հեռանկարները:
Վստահ եմ, որ տեղյակ եք՝ այս այցի շրջանակներում մասնակցելու եմ նաև Հին Թբիլիսիի պատմական վայրում նոր շունչ ստացած հայկական առաջնորդանիստ Սուրբ Գևորգ եկեղեցու վերաօծման արարողությանը: Շնորհակալություն եմ հայտնում Վրաստանի իշխանություններին այդ սրբավայրի վերականգնման աշխատանքներին իրենց աջակցությունը բերելու համար: Մենք էլ մեր հերթին
հատուկ հոգածությամբ ենք վերաբերվում Հայաստանում առկա վրացական մշակութային ժառանգությանը, որի բարենորոգման ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Հավատացած եմ, որ միայն այս կերպ` հոգատարությամբ միմյանց մշակութային ժառանգությանը վերաբերվելով, մենք կարող ենք պահպանել ու բազմապատկել մեր ձեռքբերումները:
Վերադառնալով միջպետական օրակարգին, պետք է գոհունակությամբ փաստեմ, որ վերջին տարիներին հայ-վրացական հարաբերությունները դինամիկ զարգացում են ապրել և թևակոխել են որակական նոր փուլ: Մեր երկրների միջև ընթացող բարձր մակարդակի ակտիվ քաղաքական երկխոսությունը և փոխայցելությունները խոսքերիս վառ վկայությունն են: Կարևորում եմ նաև այն, որ երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդումն իրականացվում է լիակատար փոխվստահության պայմաններում:
Պարոն Նախագահի հետ մենք քննարկեցինք նաև այն ռազմավարական բնույթի նախագծերը, որոնց երկուստեք ձեռնամուխ ենք եղել: Կցանկանայի կարևորել Բագրատաշեն-Սադախլո սահմանային «Բարեկամության կամրջի» շինարարությունը: Վստահ եմ, որ համատեղ ջանքերով մենք այն և մնացյալ բոլոր ծրագրերը հաջողությամբ ավարտին ենք հասցնելու` դրանով իսկ հավելյալ խթաններ ստեղծելով մեր երկրների առաջընթացի և տնտեսական վերելքի համար:
Աներկբա է, որ թե՛ Հայաստանը և թե՛ Վրաստանը բավարար ներուժ ունեն խորացնելու տնտեսական համագործակցությունը՝ իրագործելով միջպետական փաստաթղթերով ամրագրված իրենց պարտավորությունները: Ավելին, հավատացած եմ, որ մեր երկրների ներգրավումը տարբեր ինտեգրացիոն կառույցներում ոչ միայն չեն խոչընդոտում, այլև ավելացնում են մեր համակողմանի համագործակցության հնարավորությունները` նոր հորիզոններ ուրվագծելով երկկողմ և բազմակողմ փոխշահավետ ծրագրերի իրականացման համար:
Մենք անցյալ անգամ նույն այս դահլիճում պարոն Նախագահի հետ խոսում էինք այն մասին, որ Հայաստանի անդամակցումը Եվրասիական տնտեսական միությանը և Վրաստանի կողմից ԵՄ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումը բացասական չեն անդրադառնա մեր տնտեսական հարաբերությունների վրա, այլ միայն դրական ազդեցություն կունենան: Եվ հիմա ուրախ եմ փաստելու, որ 2014թ. մեր առևտրաշրջանառությունն ավելացել է, և նույն միտումը կա 2015թ. ինն ամիսների արդյունքով:
Անշուշտ, պարոն Նախագահի հետ մենք քննարկեցինք նաև տարածաշրջանային նշանակության հարցեր: Կարևոր եմ համարում ընդգծել, որ նման հարցերում առկա փոխըմբռնումը առաջին հերթին պայմանավորված է հայ-վրացական եղբայրության գերակայության գիտակցմամբ, ինչպես նաև երկարաժամկետ մտածելու կարողությամբ: Ավելին, մեր ժողովուրդների խորքային կապերի վրա խարսխված ակտիվ միջպետական երկխոսությունը լուրջ նախադրյալներ է ստեղծում համակողմանի գործընկերության նորանոր ուղղություններ նախանշելու համար:
Ամփոփելով խոսքս` թույլ տվեք ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել այս հյուրընկալ հողում իմ գլխավորած պատվիրակությանը ջերմ ընդունելություն ցուցաբերելու համար»:

Начинается качественно новый этап в армяно-грузинских отношениях
Находящийся с рабочим визитом в Грузии президент Армении Серж Саргсян 30 октября в Тбилиси встретился с президентом Грузии Гиоргием Маргвелашвили.
Как сообщилиАрменпрессв Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, руководители двух государств обсудили повестку дня армяно-грузинских отношений высокого уровня, наметили новые перспективы ее продвижения, коснулись текущих программ, направленных на развитие сотрудничества в политической, экономической, гуманитарной и других сферах.
Президенты Саргсян и Маргвелашвили для осуществления взаимовыгодных проектов в двустороннем и многостороннем форматах отметили важность непрерывного сотрудничества Армении и Грузии в рамках различных интеграционных процессов.
Руководители двух государств обменялись мнениями также вокруг региональных проблем и вызовов, подчеркнув важность стабильного, мирного и безопасного развития региона и сотрудничества и в этом направлении.
Серж Саргсян и Гиорги Маргвелашвили подвели итоги встречи совместными заявлениями перед СМИ.
Заявление президента Сержа Саргсяна для СМИ по итогам встречи с президентом Грузии Гиоргием Маргвелашвили
«Многоуважаемый господин Президент, дорогой Гиорги!
Прежде всего выражаю глубокую благодарность за теплый прием.
Я очень рад, что в ходе этого рабочего визита мы с президентом Маргвелашвили обстоятельно обсудили вопросы повестки дня наших отношений и наметили новые перспективы продвижения многогранного двустороннего сотрудничества.
Я уверен, что вы в курсе, что в рамках этого визита я также приму участие в церемонии переосвящения получившей новое дыхание армянской кафедральной церкви Сурб Геворк в историческом районе Старого Тбилиси.
Благодарю власти Грузии за содействие, оказанное ими в работах по восстановлению этой святыни. Мы тоже в свою очередь с особой заботой относимся к имеющемуся в Армении грузинскому культурному наследию, работы в направлении реставрации которого находятся в процессе осуществления. Убежден, что только таким образом, проявляя заботливое отношение к культурному наследию друг друга, мы можем сохранить и приумножить наши достижения.
Вернувшись к межгосударственной повестке дня, должен с удовлетворением констатировать, что в последние годы армяно-грузинские отношения динамично развиваются и вышли на качественно новый этап. Идущий между нашими странами активный политический диалог и взаимные визиты высокого уровня являются ярким свидетельством моих слов.
Я также придаю важное значение тому, что укрепление двусторонних отношений осуществляется в условиях полноценного взаимного доверия.
С господином Президентом мы обсудили также те проекты стратегического характера, за осуществление которых мы совместно взялись.
Хотел бы отметить важность строительства пограничного «Моста дружбы» Баграташен-Садахло. Уверен, что совместными усилиями мы успешно доведем до завершения эту, а также все остальные программы, тем самым создав дополнительные стимулы для прогресса и экономического подъема наших стран.
Несомненно, что и Армения, и Грузия имеют достаточный потенциал для углубления экономического сотрудничества, реализовав свои обязательства, зафиксированные международными документами.
Более того, уверен, что вовлечение наших стран в различные интеграционные структуры не только не препятствует, но и увеличивает возможности нашего всестороннего сотрудничества, намечая новые горизонты для осуществления взаимовыгодных двусторонних и многосторонних программ.
Мы в прошлый раз в этом же зале с господином президентом говорили о том, что вступление Армении в Евразийский экономический союз и подписание Грузией Ассоциативного соглашения с ЕС негативно не скажутся на наших экономических отношениях, а будут иметь только положительное воздействие. И сейчас я рад констатировать, что в 2014 году наш торговый оборот увеличился, и та же тенденция есть и по итогам девяти месяцев 2015 года.
Несомненно, с господином президентом мы обсудили также вопросы регионального значения. Считаю важным подчеркнуть, что имеющееся в подобных вопросах взаимопонимание в первую очередь обусловлено осознанием приоритетности армяно-грузинских братских отношений, а также способностью мыслить в долгосрочном разрезе. Более того, основанный на глубинных связях наших народов активный межгосударственный диалог создает серьезные предпосылки для предначертания новых направлений всестороннего партнерства.
Завершая свою речь, позвольте еще раз поблагодарить за теплый прием, оказанный возглавляемой мною делегации на этой гостеприимной земле».