ԵԱՏՄ-ի եւ ՉԺՀ-ի արդյունաբերության նախարարների հանդիպմանը քննարկվել են համագործակցության ուղիները
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: BRICS-ի երկրների արդյունաբերության նախարարների՝ Մոսկվայում կայացած գագաթնաժողովի շրջանակներում հոկտեմբերի 20-ին տեղի Է ունեցել Եվրասիական տնտեսական միության եւ ՉԺՀ-ի արդյունաբերության նախարարների հանդիպումը, որն առաջին անգամ Է անցկացվել նման ձեւաչափով եւ մեծ նշանակություն ունի ՉԺՀ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ համագործակցության զարգացման վերաբերյալ համապատասխան որոշման իրագործման համատեքստում, որը Միության պետությունների ղեկավարներն ընդունել են 2015 թվականի մայիսի 8-ին:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հղում անելով Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի մամուլի ծառայության հաղորդագրությանը, ԵՏՀ-ի արդյունաբերության եւ ագրոարդյունաբերական համալիրի գծով կոլեգիայի անդամ (նախարար) Սերգեյ Սիդորսկին հանդիպման ընթացքում պատմել Է ՉԺՀ-ի հետ համագործակցության գերակա ուղղությունների մասին: Նա նշել Է, որ ներկայում Հանձնաժողովը Միության երկրների հետ համատեղ աշխատում են ԵԱՏՄ-ի եւ ՉԺՀ-ի միջեւ առեւտրատնտեսական համագործակցության մասին համաձայնագրի տեքստի պատրաստման ուղղությամբ:
«Միության եւ ՉԺՀ-ի համագործակցության երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից հանգուցային ուղղությունը առաջնային նախագծերի եւ փոխգործակցության ոլորտների որոշման ճյուղային աշխատանքն Է՝ Եվրասիական տնտեսական միության եւ Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու զուգորդման շրջանակներում»,-ն,ել Է Սիդորսկին:
Նա հավելել Է, որ ԵԱՏՄ-ի եւ Չինաստանի միջեւ համագործակցության զարգացման նոր ազդակ կարող են ստանալ այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են՝ արդյունավետ փոխշահավետ կոոպերացիայի մեխանիզմների կատարելագործումը, ներառյալ արտադրական ու գիտատեխնիկական ոլորտները, արդիականացման բնագավառում ներդրումների ներգրավումը եւ ԵԱՏՄ-ի անդամ պետությունների արդյունաբերական համալիրների ինովացիոն զարգացումը, արդյունաբերական արտադրանքի փոխադարձ ապրանքաշրջանառության ավելացումը:

Министр по промышленности и агропромышленному комплексу ЕЭК Сергей Сидорский предложил направления развития сотрудничества между ЕАЭС и ЭПШП
20 октября в Москве Член Коллегии (Министр) по промышленности и агропромышленному комплексу Евразийской экономической комиссии Сергей Сидорский принял участие во встрече Министров промышленности стран Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и Китайской Народной Республики (КНР) в рамках сопряжения ЕАЭС и проекта Китая «Экономический пояс Шелкового пути». Мероприятие состоялось на полях саммита Министров промышленности стран БРИКС. Такая встреча впервые проводилась в подобном формате и имеет большое значение в контексте реализации соответствующего решения о развитии сотрудничества между КНР и ЕАЭС, принятого главами государств Союза 8 мая 2015 года.
В ходе встречи Министр ЕЭК рассказал о приоритетных направлениях сотрудничества с Китайской Народной Республикой, в том числе в сфере промышленности. Он отметил, что в настоящее время Комиссией совместно со странами Союза ведется планомерная работа по подготовке текста Соглашения о торгово-экономическом сотрудничестве между ЕАЭС и КНР.
«C точки зрения долгосрочной перспективы сотрудничества Союза и КНР ключевым направлением является отраслевая работа по определению приоритетных проектов и сфер взаимодействия в рамках сопряжения Евразийского экономического союза и Экономического пояса Шелкового пути», –отметил Сергей Сидорский. По его мнению, новый импульс развития сотрудничества между ЕАЭС и Китаем могут получить такие направления, как совершенствование механизмов эффективной взаимовыгодной кооперации, включая производственную и научно-техническую сферы; привлечение инвестиций в модернизацию и инновационное развитие промышленных комплексов государств-членов ЕАЭС; увеличение взаимного товарооборота промышленной продукции.