Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը խնդրել է նախագահ Ասադի շնորհակալությունը փոխանցել Սերժ Սարգսյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը Ժնեւում հանդիպել է Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավար Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամի հետ, ով իր երախտագիտությունն է հայտնել Հայաստանին իրենց կողքին լինելու համար: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, հանդիպումը տեղի է ունեցել Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի շրջանակում:
Ողջունելով Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարին՝ ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը մեծ ցավ է ապրում Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձությունների առնչությամբ:
«Մենք Սիրիայի հետ ավելի քան բարեկամներ ենք: Մենք երբեք չենք մոռանում, որ Ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած հայերին ջերմությամբ ընդունել են Սիրիայում եւ ապրելու համար անհրաժեշտ պայմաններ ապահովել»,-իր խոսքում նշել է Գալուստ Սահակյանը:
Խոսելով հայ-սիրիական խորհրդարանական փոխգործակցության մասին՝ ՀՀ խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորները պարբերաբար այցելում են Սիրիա, տեղում ծանոթանում իրավիճակին եւ մանրամասն տեղեկություններ հաղորդում իրեն: Գալուստ Սահակյանը նկատել է նաեւ, որ թե Հայոց ցեղասպանության եւ թե աշխարհի մյուս ցեղասպանությունների լիարժեք դատապարտման բացակայության պատճառներից մեկն այն է, որ այսօր էլ աշխարհում առկա են ցեղասպանության հատկանիշներով պատերազմներ եւ այլ երեւույթներ:
Խոսելով Սիրիայի հետ բազմակողմ համագործակցության մասին՝ խորհրդարանի ղեկավար Գալուստ Սահակյանը վստահեցրել է, որ ՀՀ խորհրդարանականները բոլոր միջազգային հարթակներում կշարունակեն լինել եղբայրական Սիրիայի կողքին:
Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը Գալուստ Սահակյանին հրավիրել է Սիրիա:
Մուհամմադ Ջիհադ ալ-Լահամը շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ նշել. «Ռուս-սիրիականդաշինքն արդեն լուրջ հաջողություններ է գրանցել: Շնորհակալ ենք մեր կողքին լինելու, մեզ աջակցելու համար եւ խնդրում եմ Սիրիայի Նախագահ Բաշար ալ-Ասադիշնորհակալությունը փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանին»:
Խոսելով Միջխորհրդարանական միության վեհաժողովի աշխատանքների մասին՝ Սիրիայի խորհրդարանի ղեկավարը ցավով նշել է, որ միջազգային հանրության կողմից իրենց նկատմամբ կիրառվում են երկակի ստանդարտներ:

Спикер парламента Сирии попросил поблагодарить Сержа Саргсяна от имени президента Асада
Спикер парламента Армении Галуст Саакян встретился с главой парламента Сирии Мухаммадом Джихадом аль-Лахамом, который выразил признательность Армении за помощь и содействие. Как сообщают «Aрменпресс» в пресс-службе НС РА, встреча состоялась в Женеве в рамках 133-й ассамблеи Межпарламентского Союза (МПС) .
Галуст Саакян приветствовал председателя парламента Сирии и отметил, что Армения испытывает огромную боль за события в Сирии.
«Наши отношения с Сирией больше чем дружеские. Армения никогда не забудет, как Сирия с любовью приняла армянских беженцев во время Геноцида армян и обеспечила всеми условиями для достойной жизни», - в своем слове отметил Галуст Саакян.
Говоря об армяно-сирийском парламентском сотрудничестве, председатель НС Армении отметил, что армянские депутаты периодически посещают Сирию, на месте знакомятся с ситуацией. Саакян также подчеркнул, что одной из причин того, что до сих пор нет полнейшего осуждения как Геноцида армян, так и других геноцидов мира, является то, что сегодня в мире много войн и других явлений с признаками геноцида.
Затронув разностороннее сотрудничество с Сирией, Саакян заверил, что парламентарии Армении на всех международных площадках и впредь будут рядом с братской Сирией.
Мухаммад Джихад аль-Лахам поблагодарил за встречу и отметил: «Российско-сирийский альянс уже зафиксировал серьезные успехи. Мы признательны за поддержку, за ваше содействие и просим передать благодарность президента Сирии президенту Армении».
Говоря о работе МПС, спикер парламента Сирии с сожалением отметил, что международные организации применяют двойные стандарты по отмошению к ним.