Հայաստանը 2016թ.-ից անցնում է ԵԱՏՄ միասնական տեխնիկական կանոնակարգերի պահանջների կատարմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հոկտեմբերի 2-ին կայացած «Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի Հանրապետության արտադրանքի դրոշմավորման և անվտանգության նոր պահանջներ» սեմինարի ընթացքում Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը և ԵՏՀ դրոշմավորման և տեխնիկական կարգավորման դեպարտամենտի ներկայացուցիչները Հայաստանի բիզնես-հանրությանը ներկայացրեցին տեխնիկական կարգավորման ոլորտում 2016 թվականի հունվարի 2-ից սպասվող փոփոխությունները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին է հաղորդում ԵԱՏՄ պաշտոնական կայքը:
Սեմինարը կազմակերպել էին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը, Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարությունը և ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը:
Կարինե Մինասյանը իր ելույթում ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի միանալու պայմանագրում Հայաստանում արտադրված ապրանքների մեծ մասի համար նախատեսվող բացառությունների ժամկետը լրանալու է 2016 թվականի հունվարի 2-ին: «Դա նշանակում է, որ ԵԱՏՄ-ում արտադրվող ապրանքների համար գործող տեխնիկական կարգավորումները սկսելու են գործել նաև ՀՀ-ում շրջանառության մեջ գտնվող ապրանքների համար: Չնայած այդ հանգամանքին` հայ արտադրողները առաջիկա երկու տարվա ընթացքում դեռևս կարող են ապրանքներ արտադրել` Հայաստանի օրենսդրության համապատասխան, որի համար անհրաժեշտ է անցկացնել որոշակի նախապատրաստական աշխատանքներ»,- շեշտել է նա:

Со 2 января 2016 года Армения переходит на единые требования технических регламентов ЕАЭС
В Ереване 2 октябряв рамках семинара «Новые требования безопасности и маркировки продукции для Республики Армения в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС)» Член Коллегии (Министр) Евразийской экономической комиссии Карине Минасян и представители Департамента технического регулирования и аккредитации ЕЭК представили бизнес-сообществу Республики Армения изменения в сфере технического регулирования, которые вступят в силу 2 января 2016 года. Об этом сообщает Арменпресссо ссылкой на официальный сайт ЕЭС.
Семинар был организован Евразийской экономической комиссией, Министерством международной экономической интеграции и реформ и Министерством экономики Республики Армения. В мероприятии приняли участие представители государственных органов и бизнес-сообщества Армении.
Карине Минасян в своем выступлении обратила внимание на то, что срок изъятий, установленный Договором о присоединении Армении к Договору о ЕАЭС, истекает для большинства товаров, находящихся в обращении на территории ЕАЭС, со 2 января 2016 года.«Этоозначает,чтосо2января2016годавсеосновные техническиерегламенты,которыедействуютвЕАЭС,начнутдействоватьидлятоваров,находящихся вобращениинатерриторииАрмении.Темнеменее,предпринимателиещедвагодасмогутвыпускатьв обращениетоварывсоответствииснациональнымзаконодательством",- пояснила Член Коллегии ЕЭК,-нодляэтогонеобходимопровестиопределенныеподготовительные мероприятия».