Ֆրեզնոյից ժամանած մի խումբ բժիշկներ կաշխատեն ՀՀ մարզային բուժհաստատություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրեզնոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Պերճ Ապգարյանի նախաձեռնությամբ և ՀՀ առողջապահության նախարարի հրավերով հոկտեմբերի 5-15-ը Հայաստանի Հանրապետություն կժամանի բազմափորձ բժիշկների և այլ մասնագետների խումբ։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, նրանք բոլորը ներկայացրել են իրենց կրթական փաստաթղթերը, լիցենզիաների և Good standing հավաստագրերի պատճենները, որոնց հիման վրա այցի շրջանակում մասնագիտական գործունեություն ծավալելու իրավունք են ստացել։
ԱՄՆ-ից ժամանող ամերիկահայ մասնագետները կծանոթանան հայ գործընկերների հետ, կփոխանցեն իրենց փորձը, գիտելիքները, մասնագիտական կարողությունները, համատեղ գործունեություն կծավելեն:
Հիմք ընդունելով ՀՀ մարզերի համաչափ զարգացման պետական ծրագիրը և նպատակ ունենալով նպաստելու ՀՀ մարզերի առողջապահական համակարգերի արդիականամանը` առանձնակի կկարևորվի մարզերի բուժաշխատողների մասնագիտական կարողությունների բարձրացումը։ Առողջապահության նախարարությունը ևս Ֆրեզնոյից ժամանող մասնագետների խմբին առաջարկել է աջակցության հիմնական ուժն ուղղել դեպի մարզեր: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ ամերիկյան մասնագետներն աշխատեն Արարատի, Արագածոտնի, Արմավիրի, Կոտայքի, Շիրակի և Լոռու մարզերում: Նրանք իրենց հետ կբերեն նաև բժշկական որոշ սարքավորումներ, բուժական միջոցներ և դեղեր, որոնք այցից հետո կօգտագործվեն մարզային բուժհաստատություններում:

Группа врачей из Фрезно будет работать в районных медицинских учреждениях Армении
По инициативе Почетного консула Фрезно Перча Абгаряна и Министерства здравоохранения Армении с 5-15 октября в Армении будет работать команда опытных врачей и других специалистов. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы министерства здравоохранения, все они представили свои учебные документы, лицензии и копии свидетельств программы Good standing, на основании которых получили право на участие в данной инициативе.
Специалисты из США поделятся своим опытом с армянскими коллегами, передадут свои знания и будут проводить совместные проекты.
Основываясь на государственной программе о соразмерном развитии регионов Армении, с целью развития здравоохранения в регионах страны, акцент будет поставлен на повышение компетентности медицинских сотрудников. Было согласовано направить американских специалистов в Арарат, Армавир, Котайк и Ширак. Они с собой привезут лекарства, медицинский инвентарь, который в дальнейшем будут использовать в мед. учреждениях регионов.