Սերժ Սարգսյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է հայկական կազմակերպությունների և համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել «Ամերիկայի հայկական համագումար» կազմակերպության ղեկավար անդամների, «Հայ դատի» գրասենյակի և ԱՄՆ արևելյան ափի ՀՅԴ ղեկավարության հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել և կարևորել է համահայկական նշանակության հարցերով Միացյալ Նահանգներում մշտապես զբաղվող հայկական կազմակերպությունների գործունեությունը, բարձր գնահատել նրանց դերը նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում, քննարկել վերոնշյալ կազմակերպությունների ընթացիկ գործունեությանը, նաև դրանց հեռանկարին վերաբերող հարցեր` նկատի առնելով արագ փոփոխվող աշխարհում ի հայտ եկող նոր իրողություններն ու մարտահրավերները, որոնք պահանջում են նորովի, համարժեք մոտեցումներ ու գործողություններ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է ԱՄՆ իր աշխատանքային այցի ընթացքում ունեցած հանդիպումներն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթի հիմնական շեշտադրումները, Ադրբեջանի կողմից հատկապես վերջին օրերին հրադադարի խախտման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում առաջացած լարված իրավիճակը, նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Վերոնշյալ հանդիպումների ժամանակ անդրադարձ է եղել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին: Հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին` սիրիահայության աջակցության խնդիրների լուծումը պետական հոգածության ներքո պահելու, Հայաստանում մեր հայրենակիցներին ապաստան տալու, նաև Սիրիայում նրանց հնարվորինս աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունում հանդիպում է ունեցել նաև ԱՄՆ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Serzh Sargsyan meets with representatives of Armenian organizations and community
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. On September 30, President Serzh Sargsyan had a meeting with the chairmen of the organization “Armenian Assembly of America “, as well as with the chairmen of the office “Hay Dat” and the chairmen of ARF of the USA east coast. As “Armenpress” was informed from the Mass Media andPublic Relations Departmentof the ArmenianPresident'sOffice, the President of the Republic welcomed and considered important the activity of the Armenian organizations in the USA over the issues of Pan-Armenian significance, highly appreciated their role in the development and strengthening of Armenian-American relations, discussed the ongoing activity of the organizations mentioned above, as well as issues referring to their perspective, taking into consideration the new phenomena and challenges in the changing world, which require newly, appropriate approaches and actions.
Serzh Sargsyan introduced the meetings during his working visit to USA and the main accents of his speech, which he gave in the 70th session of the UN General Assembly and the tensed situation being created in the result of the Azerbaijani violation of the ceasefire on Armenian-Azerbaijan borders, and on the Nagorno Karbakh contact line, as well as answered to the questions of the participants to the meeting.
In the evening of September 30, Serzh Sargsyan had a meeting with the members of Armenian community in the Armenian embassy in the USA.