Սերժ Սարգսյանը Վաշինգտոնում հանդիպել է հայկական կազմակերպությունների և համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել «Ամերիկայի հայկական համագումար» կազմակերպության ղեկավար անդամների, «Հայ դատի» գրասենյակի և ԱՄՆ արևելյան ափի ՀՅԴ ղեկավարության հետ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության Նախագահը ողջունել և կարևորել է համահայկական նշանակության հարցերով Միացյալ Նահանգներում մշտապես զբաղվող հայկական կազմակերպությունների գործունեությունը, բարձր գնահատել նրանց դերը նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում, քննարկել վերոնշյալ կազմակերպությունների ընթացիկ գործունեությանը, նաև դրանց հեռանկարին վերաբերող հարցեր` նկատի առնելով արագ փոփոխվող աշխարհում ի հայտ եկող նոր իրողություններն ու մարտահրավերները, որոնք պահանջում են նորովի, համարժեք մոտեցումներ ու գործողություններ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է ԱՄՆ իր աշխատանքային այցի ընթացքում ունեցած հանդիպումներն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70-րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթի հիմնական շեշտադրումները, Ադրբեջանի կողմից հատկապես վերջին օրերին հրադադարի խախտման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում առաջացած լարված իրավիճակը, նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Վերոնշյալ հանդիպումների ժամանակ անդրադարձ է եղել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին: Հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին` սիրիահայության աջակցության խնդիրների լուծումը պետական հոգածության ներքո պահելու, Հայաստանում մեր հայրենակիցներին ապաստան տալու, նաև Սիրիայում նրանց հնարվորինս աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Սեպտեմբերի 30-ի երեկոյան Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունում հանդիպում է ունեցել նաև ԱՄՆ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Серж Саргсян встретился в Вашингтоне с представителями армянских организаций и диаспоры
30 сентября в Вашингтоне состоялись встречи президента Армении Сержа Саргсяна с руководителями организаций АРФД «Ай Дат» Восточного побережья США и «Армянский конгресс Америки».
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата президента Армении, Серж Саргсян отметил значение деятельности организаций, постоянно занимающихся вопросами всеармянского значения в США, высоко оценив их роль в развитии и укреплении армяно-американских отношений, обсудил с ними вопросы, связанные с текущей деятельностью, имея в виду постоянно возникающие в этом быстро меняющемся мире новые реалии и вызовы, которые требуют новых, адекватных подходов и действий.
Серж Саргсян представил присутствующим основные акценты своего выступления на 70-й сессии ГА ООН и рабочих встреч во время своего рабочего визита в США, обострившуюся в последнее время ситуацию на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения с НКР, а также ответил на вопросы присутствующих.
Во время упомянутых встреч обсуждалась и ситуация на Ближнем Востоке. Представители армянских организаций поблагодарили президента Сержа Саргсяна за решение проблем сирийского армянства на государственном уровне, предоставление им прибежища в Армении, а также за посильную помощь нашим соотечественникам в Сирии.
Вечером 30 сентября Серж Саргсян встретился в посольстве Армении в США с представителями армянской диаспоры.