Սիրիայում իրավիճակի սրման հետևանքով մայիսից Հայաստան է եկել ևս 2500 սիրիահայ
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերջին շրջանում Սիրիայում իրավիճակի սրվելու հետևանքով Հայաստան է եկել ևս 2800 սիրիահայ: Այս մասին Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ընթացքում հայտնեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ պատասխանելով ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի հարցին: «Ցավոք, Սիրիայում իրավիճակը գնալով սրվում է: Երեկ էլ Հալեպում պայթյուն էր որոտացել, որի հետևանքով 20 մարդ էր զոհվել: Բարեբախտաբար, մեր հայրենակիցներից որևէ մեկը չի տուժել: Ընդհանուր առմամբ, մայիսյան իրադարձություններից հետո Հայաստան է եկել ևս 2500 սիրիահայ: Սեպտեմբերի 1-ից սկսվել է ուսումնասկան շրջանը, և մենք ցանկանում ենք պարզել, թե քանի սիրիահայ երեխա է դպրոց հաճախելու: Մեր տվյալներով` այս պահին Սիրիայում մնացել է 15 հազար հայ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Հակոբյանը:
Նախարարը հայտնեց, որ հանդիպել է Բերիո Հայոց թեմի սրբազանի հետ, և քննարկվել են սիրիահայերին անհրաժեշտ օգնություն տրամադրելու հետ կապված հարցեր: «Այս պահին մենք ֆինանսական միջոցների կարիք ունենք Սիրիայում հայկական որբանոցի և ծերանոցի խնդիրները լուծելու համար»,- նշեց Հակոբյանը՝ կարևորելով այն հանգամանքը, որ Հայաստան ժամանած սիրիահայերին օգնելու համար ՀՀ կառավարությունն անում է ամեն ինչ՝ լուծելով նրանց առաջնային խնդիրները:
Հրանուշ Հակոբյանը կոչ արեց բոլորին անել հնարավոր ամեն բան՝ պատերազմի հետևանքով Սիրիայից ՀՀ եկած սիրիահայերին Հայաստանի հասարակությանն ինտեգրելու հարցում:

2500 Syrian Armenians arrive in Armenia since May due to escalation of situation in Syria
YEREVAN, SEPTEMBER 16, ARMENPRESS. As a result of recent escalation of the situation in Syria, 2800 Syrian Armenians have arrived in Armenia. The Minister of Diaspora of the Republic of Armenia, Hranush Hakobyan, announced about this at the National Assembly during Government – NA question-and-answersession. “Unfortunately, the situation in Syria intensifies. Yesterday an explosion occurred in Aleppo, resulting in the death of 20 people. Fortunately, none of our compatriots was among the dead or injured. Overall, 2500 more Syrian Armenians have arrived in Armenia since the events in May. Educational year started on September 1and we try to find out how many Syrian Armenian children will attend schools. According to our data, 15 thousand Armenians remain in Syria”, “Armenpress” reports, Hakobyan emphasized.
Hranush Hakobyan urged everyone to spare no efforts to integrate Syrian Armenians, who arrived in their motherland as a result of war, into the Armenian society.