Թբիլիսիում նոր կենդանաբանական այգու կառուցումը կարժենա 20-30 մլն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում նոր կենդանաբանական այգու կառուցման նախագիծն արդեն հաստատված Է, շինարարությունը կնստի մոտավորապես 50-60 մլն լարի (20-30 մլն դոլար): Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է կենդանաբանական այգու վարչակազմի աշխատակցուհին:
Թբիլիսիի արվարձանում նոր կենդանաբանական այգի կառուցելու որոշումը Վրաստանի իշխանություններն ընդունեցին այն բանից հետո, երբ հուլիսի կեսերին Վրաստանի մայրաքաղաքին պատուհասեց ավերիչ տարերքը, որը գրեթե ամբողջությամբ ավերեց քաղաքի կենտրոնում գտնվող նախկին կենդանաբանական այգու տարածքը: Երեք ամիս անց կենդանաբանական այգին վերսկսեց աշխատանքը, սակայն դեռեւս մնացել են վնասված տարածքներ, որոնք վերականգնման ենթակա չեն:
Կենդանաբանական այգու 600 բնակիչներից ողջ Է մնացել կեսը:
«Նոր կենդանաբանական այգու կառուցման համար կպահանջվի մոտավորապես 50-60 մլն լարի: Առաջին փուլում Թբիլիսիի քաղաքապետարանը միջոցներ Է հատկացրել տարածքի պարսպապատման համար, իսկ շինարարական աշխատանքները կսկսվեն մոտ ապագայում»,-»Կոմերսանտ» բիզնես-գործակալությանը հայտնել Է աշխատակցուհին:
Նրա խոսքով՝ նոր կենդանաբանական այգի տեղափոխումը կլինի երկարատեւ, աստիճանական եւ դրա համար կպահանջվի մի քանի տարի:
Նոր կենդանաբանական այգին բացվելու Է Թբիլիսիի ջրամբարի մոտակայքում: Քաղաքապետարանի ներկայացուցչի տվյալների համաձայն՝ դրա կառուցման համար կպահանջվի առնվազն մեկուկես տարի:

Строительство нового зоопарка в Тбилиси обойдется в $20-25 млн
Проект построительству нового зоопарка вТбилиси уже утвержден, строительство обойдется приблизительно в50-60 миллионов лари (20-25 миллионов долларов). Как передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik, об этомзаявила сотрудница администрации зоопарка.
Решение отом, что наокраине Тбилиси будет построен новый зоопарк, власти Грузии приняли после того, какв середине июля настолицу Грузии обрушилась разрушительная стихия, которая почти полностью разрушила территорию прежнего зоопарка, расположенного вцентре города. Спустя три месяца зоопарк вновь возобновил работу, однако все еще остались поврежденные территории, которые восстановлению неподлежат.
Из 600 обитателей зоопарка выжили меньше половины.
"Для строительства нового зоопарка понадобится приблизительно 50-60 миллионов лари. На первом этапе мэрия Тбилиси выделила средства дляограждения территории, аработы построительству начнутся вближайшем будущем",— заявил сотрудница бизнес-агентству "Коммерсант".
По ее словам, переезд вновый зоопарк будет длительным, постепенным идля этого потребуется несколько лет.
Новый зоопарк будет открыт возле Тбилисского водохранилища. По данным представителей мэрии, наего строительство понадобится неменее полутора лет.