Արցախի վարչապետը 18 ընտանիքի տրամադրել է բնակարանաշինության համար անհրաժեշտ միջոցներ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է 18 ընտանիքի՝ նրանց տրամադրելով գյուղական բնակավայրերում բնակվող երիտասարդ ընտանիքների բնակարանաշինության համար նախատեսված 3 մլն դրամի չափով աջակցությունը, որը ծրագրի առաջին փուլն է: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ կառավարության լրատվական ծառայությունից, շնորհավորելով ծրագրի առաջին շահառուներին՝ վարչապետը նշել է, որ բնակարանաշինությունն իշխանությունների վարած սոցիալական քաղաքականության առաջնահերթություններից է, և առաջիկա տարիներին կառավարությունը շարունակելու է այն ուշադրության կենտրոնում պահել:
«Խնդիրն առավել սուր է արտահայտված հատկապես գյուղական բնակավայրերում, և կառավարությունը սոցիալական ծրագրերի շրջանակներում փորձելու է մեղմել այն: Իհարկե, մենք հասկանում ենք, որ 3 մլն դրամով հնարավոր չէ տուն կառուցել, բայց համոզված ենք, որ այն, որպես անհատույց աջակցություն, մեծապես կօգնի բնակելի տների շինարարությանը»,- ասել է վարչապետ Հարությունյանը:
Անդրադառնալով մեկնարկող ծրագրի պայմաններին՝ գործադիրի ղեկավարը, մասնավորապես, նշել է. «Թեև այս փուլում նախապայման կա, որ երիտասարդ ընտանիքը պետք է արդեն 50 տոկոսով կառուցված շենք ունենա, որպեսզի կարողանա օգտվել այս աջակցությունից, այնուամենայնիվ, փորձելու ենք ժամանակի ընթացքում նախապայմանները թեթևացնել՝ ավելի շատ ընտանիքներ ընդգրկելու նպատակով: Դրան զուգահեռ՝ մենք հետևողական ենք լինելու տրամադրվող աջակցության արդյունավետ կիրառումն ապահովելու հարցում: Շնորհակալություն բոլորիդ, որ առանց այս նախագծի մեկնարկի՝ դուք նախաձեռնել եք հայրենի գյուղերում տներ կառուցելու գործը. Դա հայրենասիրության մեծագույն դրսևորում է ձեր կողմից»:
Ա. Հարությունյանը հավելել է, որ, հաշվի առնելով հանրապետությունում առկա մեծ պահանջարկը, ծրագիրը շարունակվելու է նաև գալիք տարիներին՝ ընդգրկելով տարեկան շուրջ 150 գյուղաբնակ ընտանիք: Իրենց հերթին շնորհակալություն հայտնելով կառավարության կողմից ցուցաբերված աջակցության համար՝ ծրագրից առաջին օգտվողները շեշտադրել են, որ այն նշանակալի ներդրում է երիտասարդ ընտանիքների բարեկեցության ապահովման և գյուղական բնակավայրերի զարգացման գործում:

Artsakh PM allocates funds for housing to 18 families
STEPANAKERT, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. The Prime Minister of Artsakh Republic, Arayik Harutyunyan, received 18 families and allocated them 3 million AMD assistance in the framework of the program on housing for young families residing in rural areas. This was the first stage of the program. As “Armenpress” was informed from the press service of the Nagorno Karabakh Government, congratulating the first beneficiaries of the program, the PM mentioned that housing program is a priority among the social policies conducted by the authorities and the Government will keep an eye on it during the upcoming years.
“The problem is more severe in rural communities and the Government will try to alleviate it by the means of social policies. Of course, we understand that it is impossible to construct a house by 3 million drams, but we have no doubt that it, as a donation, will greatly foster the construction of houses”, said PM Harutyunyan.
Arayik Harutyunynan added that taking into account the huge demand in the Republic, the program will continue also during the upcoming years and will include nearly 150 rural families annually. For their turn the first beneficiaries of the program expressed gratitude for the Government assistance and emphasized that it is a significant contribution for ensuring welfare among young families and for the development of rural communities.