Թուրքիայի տարածքում որոտացած պայթյունը զգացվել է Արարատի մարզում
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արևելյան նահանգներում շուրջ երկու ամիս է շարունակվում են փաստացի ռազմական գործողություններ թուրքական զինուժի և երկրում ահաբեկչական համարվող Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) միջև: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարության մամուլի բաժնից, սեպտեմբերի 8-ին` ժամը 09.46-ին ահազանգ է ստացվել, որ Արարատի մարզի Ռանչպար գյուղումպայթյունի ձայն է լսվել:
Պարզվել է, որ պայթյունը տեղի է ունեցել Արարատի մարզի Նորամարգ գյուղից 5 կմ հեռավորության վրա`Թուրքիայի տարածքում:
Թուրքիայի արևելքում գտնվող Արարատ (թուրքական անվանումը` Աղրը) և Թոնդրակ լեռների հարակից տարածքները սեպտեմբերի 4-ին Աղրըի նահանգապետարանը 15 օրով հայտարարել էր «հատուկ անվտանգության գոտի», որտեղ թուրքական զինուժը գործողություններ է իրականացնում PKK-ի դեմ:
Աղրըի նահանգապետարանն առաջին անգամ 15-ական օրով անվտանգության գոտի սահմանելու մասին հայտարարել էր օգոստոսի 2-ին, իսկ երկրորդ անգամ` օգոստոսի 19-ին: Այժմ, հաշվի առնելով Արարատ և Թոնդրակ լեռների տարածքում ռազմական գործողություններ իրականացնելու անհրաժեշտությունը` նահանգապետարանը որոշում է կայացրել այս տարածքները ևս 15 օրով հայտարարել «հատուկ անվտանգության գոտի»:

Explosion in Turkey felt in Ararat province
YEREVAN, SEPTEMBER 8, ARMENPRESS. Military operations between Turkey armed forces and Kurdistan Workers' Party (PKK) (which is considered terrorist group in Turkey) have been in progress for 2 months in Turkey Eastern provinces. “Armenpress” was informed from the Press service of the Ministry ofTerritorialAdministration and Emergency Situations of the Republic of Armeniathat an alarm call was received at 09.46, Sept. 8 that explosion was heard in Ranchparvillage of Ararat province.
It turned out that the explosion occurred in the territory of Turkey - 5 km away from Noramarg village, Ararat province.
A number of regions in Turkey were announced “special security zones” by local authorities as a result of recent intensive attacks and terrorist activities in the eastern parts of the country. TheAğrı (Ararat) Provincial administration declared Mount Araratand Tondrak “temporary militarysecurityzones”for a period of 15 days.
A number of areas in Tunceli Province (former Dersim) were also declared “special security zones” August 4-19.