Վրաստանում բացվեց ՆԱՏՕ-ի ուսումնավարժական կենտրոնը
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը եւ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին օգոստոսի 27-ին բացել են ՆԱՏՕ-ի հետ համատեղ ուսումնավարժական կենտրոնը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Բացման արարողությունը տեղի Է ունեցել Թբիլիսիի մերձակա «Կրծանիս» ազգային ուսումնական կենտրոնի տարածքում: Միջոցառմանը ներկա Էին Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին՝ որպես զինված ուժերի գերագույն գլխավոր հրամանատար, Վրաստանի օրենսդիր եւ գործադիր իշխանությունների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաեւ Հյուսիսատլանտյան դաշինքի ներկայացուցիչներ եւ վրացի զինծառայողներ:
Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի ուսումնական կենտրոնը բացվել Է այն միջոցառումների փաթեթի շրջանակներում, որոնք աջակցում են դաշինքին անդամակցելու Վրաստանի ձգտմանը: Փաթեթը 2014 թվականի սեպտեմբերին հաստատվել Է դաշինքի՝ Ուելսի գագաթնաժողովի ընթացքում: Կենտրոնում պատրաստություն են անցնելու ՆԱՏՕ-ի եւ դաշինքի գործընկեր երկրների զինծառայողները, հաղորդել Է Sputnik-ը:

Учебно-тренировочный центр НАТО открыт в Грузии
Генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг ипремьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили вчетверг, 27 августа, открыли вГрузии совместный учебно-тренировочный центр НАТО,сообщает Арменпресс со ссылкой наSputnik.
Церемония открытия состоялась натерритории Национального учебного центра "Крцаниси" (близ Тбилиси). На мероприятии присутствовали президент Грузии Георгий Маргвелашвили, какверховный главнокомандующий ВС, высокопоставленные представители законодательной иисполнительной властей Грузии, атакже представители североатлантического альянса игрузинские военнослужащие.
Учебный центр НАТО Грузии открылся врамках пакета мер, содействующих Грузии вее стремлении кчленству вальянсе. Он был утвержден входе саммита альянса вУэльсе всентябре 2014 года. В центре будут проходить подготовку военнослужащие альянса истран-партнеров НАТО.