ԱԺ նախագահն ընդունել է դիվանագիտական առաքելությունը Հայաստանում ավարտող Ուկրաինայի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն օգոստոսի 25-ին ընդունել է Հայաստանում Ուկրաինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իվան Կուխտային, ով խորհրդարան էր այցելել դիվանագիտական գործունեության ավարտի կապակցությամբ:Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Գալուստ Սահակյանը, դրական գնահատելով դեսպան Կուխտայի դիվանագիտական գործունեությունը Հայաստանում, շնորհակալություն է հայտնել հայ-ուկրաինական հարաբերությունների ամրապնդման եւ արդյունավետ համագործակցության համար:
ԱԺ նախագահը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանների համագործակցությունը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի արգասաբեր աշխատանքը: Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ Ուկրաինան կկարողանա լուծել իր առջեւ ծառացած խնդիրները, եւ խաղաղությունը երկրում կվերահաստատվի: Խորհրդարանի ղեկավարը Իվան Կուխտային հաջողություններ է մաղթել հետագա գործունեության մեջ:
Հայաստանում Ուկրաինայի դեսպան Իվան Կուխտան իր երախտագիտությունն է հայտնել խորհրդարանին և նրա ղեկավարին համգործակցության, դեսպանատան նախաձեռնություններին մշտապես աջակցելու համար: Իվան Կուխտան նշել է, որ իր պաշտոնավարման տարիներին եղել են փոխայցեր, արդյունավետ շփումներ երկու երկրների խորհրդարանականների միջեւ: Անդրադառնալով Ուկրաինայի հայկական համայնքին՝ դեսպանն ընդգծել է երկու ժողովուրդների պատմական ընդհանրությունները եւ կարեւորել առաջիկա համագործակցության հեռանկարները:

President of National Assembly holds farewell meeting with Ukrainian Ambassador
YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. President of the National Assembly of the Republic of Armenia, Galust Sahakyan, received Ivan Kukhta, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary ofUkraineto Armenia, who visited the parliament on the completion of his diplomatic mission. As “Armenpress” was informed from the Public Relations and Media Department of the National Assembly, Galust Sahakyan, highly assessed Ivan Kukhta’s diplomatic mission in Armenia, thanked for strengthening Armenian-Ukrainian relations and for productive cooperation.
NA President highlighted the cooperation of the parliaments of the two countriesand the productive work of the parliamentary Friendship Groups. Galust Sahakyan hoped that Ukraine will manage to solve the problems facing it and reestablish peace in the country. The head of the parliament wished Ivan Kukhta success in his future career.
The Ambassador of Ukraine to Armenia, Ivan Kukhta, expressed his gratitude to the parliament and its head for cooperation and constant support to the initiatives of the Embassy. Ivan Kukhta mentioned that mutual official visits and effective communication took place between the two parliaments during his tenure. Referring to the Armenian community in Ukraine, the Ambassador emphasized the historical similarities of the two nations and highlighted the prospects of upcoming cooperation.