Ադրբեջանը ճանաչվել է աշխարհի ամենահոմոֆոբ երկիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼԳԲՏ (Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) միջագային ասոցիացիայի կողմից պատվիրված հետազոտության արդյունքներով Ադրբեջանը ճանաչվել է աշխարհի ամենահոմոֆոբ երկիրը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Ադրբեջանի ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչներից մեկի կարծիքով` ոչ ավանդական ուղղվածության մարդկանց չընդունելու մեջ մեղավորը կրոնն է:
«Ադրբեջանը մուսուլմանական երկիր է, որտեղ շատ մարդիկ գտնում են, որ համասեռամոլությունը կեղտոտ Արեւմուտքի ծնունդ է», -ասել է նա:
Հրատարակչությունը նշում է, որ Ադրբեջանում համասեռամոլների 90 տոկոսը ստիպված թաքցնում է իր ուղղվածությունն իրենց նկատմամբ հասարակության թշնամական վերաբերմունքի եւ աշխատանք գտնելու անհնարինության պատճառով: Կան համասեռամոլների հետ հաշվերհարդար տեսնելու դեպքեր:
2014 թվականին Ադրբեջանում ծնողները քիչ էր մնում կենդանի այրեին իրենց անչափահաս որդուն այն բանից հետո, երբ իմացել էին, որ նա համասեռամոլ է: Երիտասարդը ստիպված փախել էր տանից: Ավելի վաղ Բաքվում ինքնասպանություն էր գործել ադրբեջանական իրավապաշտպան ԼԳԲՏ խմբի առաջնորդ Իսա Շահմարլին: Նրա մարմինը հայտնաբերվել էր համաշխարհային ԼԳԲՏ շարժման ծիածանագույն դրոշով կախված:

YEREVAN, AUGUST 21, ARMENPRESS. According to the research ordered by the International Lesbian Gay Association (LGBT) Azerbaijan has been named the most homophobe country in the world. Armenpress reports the latter referring to BBC Russian service.
One of the members of Azerbaijan LGBT community thinks that religion is to blame for rejecting people with non-traditional sexual orientation.
“Azerbaijan is a Muslim country where many people consider homosexuality as creation of the dirty West”, said the member of the community. According to the media, 90 percent of homosexuals in Azerbaijan has to conceal their orientation because of the society’s hostile attitude towards them and the impossibility of finding a job.