Ֆրանսիա-Հայաստան ընկերական խաղին մարզադաշտից կհետեւեն Յուրի Ջորկաեֆն ու Ալեն Պողոսյանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի եւ Հայաստանի ազգային հավաքականների միջեւ հոկտեմբերի 8-ին կայանալիք ընկերական խաղը կկայանա Նիցցայի Ալիանս Ռիվերա մարզադաշտում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով Nouvelles d'Armenie-ը, որոշումը կայացրել է Ֆրանսիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիան, եւ այժմ մարզադաշտը պատրաստվում է կարեւոր միջոցառմանը: Մարզադաշտի տնօրեն Սիլվիա Քոլոքը հայտարարել է, որ հանդիպումը շատ կարեւոր է թե՛ Ֆրանսիայի, թե՛ ֆրանսահայերի համար եւ իրենք ձեռնարկում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները ընկերական խաղը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:
«Սա շատ կարեւոր հանդիպում է եւ մենք ուրախ ենք, որ ֆուտբոլային այդ միջոցառումը տեղի է ունենալու Նիցցայում»,- ասել է մարզադաշտի տնօրենը` հավելելով, որ Ալիանս Ռիվերայի հարեւանությամբ տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության տարելիցն նվիրված ցուցահանդես, իսկ հարակից սրճարանում այդ օրը կմատուցվեն բացառապես հայկական ուտեստներ. կհնչի նաեւ հայկական ազգային երաժշտություն: Սիլիվիա Քոլոքը տեղեկացրել է, որ ֆուտբոլային հանդիպմանը մարզադաշտից կհետեւեն հայտնի ֆուտբոլիստներ Յուրի Ջորկաեֆն ու Ալեն Պողոսյանը:
Ֆրանսիայի հավաքականն ընկերական խաղեր կանցկացնի Եվրո-2016-ի որակավորման փուլի առաջին խմբում գտնվող հավաքականների հետ, որտեղ ընդգրկվել է նաև Հայաստանի ազգային հավաքականը: Ֆրանսիայի հավաքականը` որպես մրցաշարի կազմակերպիչ երկիր, միանգամից կմասնակցի մրցաշարի եզրափակիչ փուլին:

Youri Djorkaeff and Alain Boghossian to follow France-Armenia friendly at Allianz Riviera stadium
YEREVAN, AUGUST 19, ARMENPRESS. The friendly match between France and Armenia national teams will take place in the Allianz Riviera stadium in Nice, October 8. Armenpress reports, referring to “Nouvelles d'Armenie”, that the decision was made by the French Football Federation and the stadium is now being prepared for the important event. Stadium director Sylvia Collocannounced that the match is important both for France and French-Armenians and that they take all the necessary measures to organize the friendly match at a high level.
”It is a very important match for us and we are glad that the event will take place in Nice.”, said Sylvia adding that an exhibition dedicated to the 100th anniversary of the Armenian Genocide will be held near “Allianz Riviera”, and exceptionally Armenian dishes will be served in a nearby café on that day. Armenian folk music will also be played. Sylvia Collocalso informed that famous footballers Youri Djorkaeff and Alain Boghossian would follow the match at the stadium.