Բաքվում կինն ինքնասպանության փորձ է կատարել Ալիեւի նստավայրի դիմաց
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմ ընդունելության եկած կանանցից մեկն իր վրա բենզին է լցրել եւ փորձել հրկիզել իրեն:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկակայոչելով «Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայությունը, նրա մոտ գտնվող մարդկանց հաջողվել է կանխել կնոջ գործողությունները:
Վկաների խոսքով` կինը փորձել է բողոքել դատարանի անարդար որոշման դեմ, բայց չի կարողացել իր բողոքը հասցնել համապատասխան կառույցներին: Հենց դա էլ նրան դրդել է դիմել նման հուսահատ քայլի: Գիտակցությունը կորցրած կնոջը տարել են շտապ օգնության մեքենայով:
2015 թվականի ընթացքում սա քաղաքացու ինքնահրկիզման դիմելու արդեն 10-րդ դեպքն է Ադրբեջանում, որից 5-ը մահվան ելքով ավարտ են ունեցել:
2015 թվականի սկզբից մինչ այժմ Ադրբեջանում 123 ինքնասպանության դեպք է տեղի ունեցել, որից երկուսը ղարաբաղյան պատերազմի վետերան եւ հաշմանդամ են:
Ադրբեջանի իշխանությունները երկրում ինքնասպանությունների պաշտոնական վիճակագրություն չեն հրապարակում, սակայն, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների համաձայն` 2014 թ-ին այդ երկրում 240 ինքնասպանության դեպք է տեղի ունեցել, որոնցից 16-ը անչափահասներ են եղել:14 ինքնասպանության դեպք էլ գրանցվել է Ադրբեջանի զինված ուժերում:
Ադրբեջանում 2014 թվականի ընթացքում ինքնահրկիզման են դիմել 13 քաղաքացիներ, որոնցից 7-ը` ղարաբաղյան պատերազմի հաշմանդամներ: Նրանք այդ քայլին են դիմել իրենց իրավունքները իշխանություններից կողմից խախտվելու, կաշառք պահանջվելու եւ այլ պատճառներով:

Woman makes suicide attempt in front of Aliyev's presidential residence
YEREVAN, AUGUST 17, ARMENPRESS. A woman who came to a reception of the Staff of the Azerbaijan President, poured petrol on herself and tried to set herself on fire.
Armenpress reports, referring to Azerbaijani service of “Azatutyun” radio, the people near her were able to prevent the woman’s actions.
According to the witnesses, the woman tried to complain about a court decision, but was not able to voice the complaint in appropriate institutions. The latter forced her to take such a hopeless step. The woman, who lost her consciousness, was taken to hospital.
It is the 10th case of self-immolation in Azerbaijan 2015, 5 of which had fatal outcomes.
123 suicide acts have occurred in Azerbaijan since the beginning of 2015.
The Azerbaijani authorities release no official statistics on suicide acts but according to Azerbaijani media, 240 suicide acts occurred in Azerbaijan since 2014, 16 of which were under legal age. 13 citizens made self-immolation in 2014, 7 of which were disabled in Karabakh war. They turned to self-immolation because of violation of their rights by state authorities, demanding bribe, other reasons