Դոնի Ռոստովի ու Թբիլիսիի միջեւ յոթ տարի անց վերսկսվել Է ավիահաղորդակցությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Georgian Airways ավիաընկերությունն օգոստոսի 14-ին յոթ տարվա ընթացքում առաջին չվերթն Է կատարել Դոնի Ռոստովի ու Թբիլիսիի միջեւ՝ վերականգնելով կանոնավոր ավիահաղորդակցությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել Է Ռոստովի օդանավակայանի ներկայացուցիչ Օլգա Լադեյշչիկովան:
ՌԴ-ի եւ Վրաստանի միջեւ կանոնավոր ուղղակի ավիահաղորդակցությունը չեղյալ Էր հայտարարվել 2006 թվականին երկրների միջեւ հարաբերությունների սրվելուց հետո, այնուհետեւ 2008 թվականին ժամանակավորապես վերականգնվել Էր, իսկ հետո կրկին ընդհատվել օգոստոսյան իրադարձություններից եւ դիվանագիտական հարաբերությունների խզվելուց հետո: Ավիահաղորդակցությունը վերականգնելու մասին որոշումն ընդունվել Է 2014 թվականի սեպտեմբերին: Դրանից հետո Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կանոնավոր չվերթներ են կատարում երեք ռուսական («Սիբիր», «Տրանսաերո» եւ «Աերոֆլոտ») եւ մեկ վրացական (Airzena— Georgian Airways) ավիաընկերությունները:
«Այսօրվանից Դոնի Ռոստովի միջազգային օդանավակայանի չվացուցակում յոթնամյա ընդմիջումից հետո չվերթ Է հայտնվել դեպի Վրաստանի մայրաքաղաք»,-ասել Է գործակալության զրուցակիցը: Նա ճշտել Է, որ Թբիլիսի-Դոնի Ռոստով-Թբիլիսի երթուղով ուղեւորների փոխադրումն իրականացնելու Է Վրաստանի ազգային ավիափոխադրողը՝ Georgian Airways ավիաընկերությունը:
Կանոնավոր չվերթները կատարվելու են 50-տեղանոց Bombardier CRJ-200 ինքնաթիռով: Թռիչքներն իրականացվելու են շաբաթը երկու անգամ՝ երեքշաբթի եւ ուրբաթ օրերին: Չվերթի տեւողությունը 1 ժամ 10 րոպե Է:

Авиасообщение между Ростовом и Тбилиси возобновилось спустя семь лет
Авиакомпания Georgian Airways впятницу совершила первый засемь лет рейс между Ростовом-на-Дону иТбилиси, возобновив регулярное авиасообщение. Как передает Арменпресс, об этомсообщила РИА Новости представитель Ростовского аэропорта Ольга Ладейщикова.
Регулярное прямое авиасообщение между РФ иГрузией было отменено в2006 году после обострения отношений между странами, затем временно восстановлено в2008 году, апотом вновь прервано после августовских событий иразрыва дипотношений. Решение овосстановлении авиасообщения было принято всентябре 2014 года. После этого регулярные рейсы между Грузией иРоссией выполняют три российские авиакомпании ("Сибирь", "Трансаэро" и "Аэрофлот") иодна грузинская (Airzena— Georgian Airways)
"С сегодняшнего дня врасписании международного аэропорта "Ростов-на-Дону" после семилетнего перерыва появился рейс встолицу Грузии",— сказала собеседница агентства. Она уточнила, что перевозка пассажиров помаршруту Тбилиси-Ростов-на-Дону-Тбилиси будет осуществляться национальным авиаперевозчиком Грузии— авиакомпанией Georgian Airways.
Регулярные рейсы будут выполняться насамолете Bombardier CRJ-200 вкомпоновке 50 кресел. Полеты будут осуществляться дважды внеделю повторникам ипятницам. Время впути составит 1 час 10 минут.