Թբիլիսին Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ ուղղակի երկխոսության անհրաժեշտություն չի տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանը Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի ներկայացուցիչների հետ ուղղակի երկխոսություն հաստատելու անհրաժեշտություն չի տեսնում եւ նախընտրում է բանակցություններ վարել Ռուսաստանի հետ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս դիրքորոշումը ներկայացրել է ՄԱԿ-ին առընթեր Վրաստանի մշտական ներկայացուցիչ Կախա Իմնաձեն՝ պատասխանելով ՏԱՍՍ-ի հարցին:
«Խնդիրը Վրաստանի եւ Աբխազիայի կամ Հարավային Օսիայի միջեւ չէ: Խնդիրը Վրաստանի եւ Ռուսաստանի Դաշնության միջեւ է: Այնպես որ մենք այդ հարցը քաղաքական մակարդակով քննարկում ենք Ռուսաստանի հետ»,- ասել է դիվանագետը, որը ՄԱԿ-ում մամուլի ասուլիս էր կազմակերպել 2008 թվականի զինված հակամարտության տարելիցի կապակցությամբ:
Վրաստանի մշտական ներկայացուցիչը նշել է, որ բոլոր տարաձայնությունների կարգավորման համար միակ ֆորումն այն բանակցություններն են, որոնք Ժնեւում ընթանում են ՄԱԿ-ի, Եվրամիության եւ ԵԱՀԿ-ի հովանու ներքո՝ Ռուսաստանի, Աբխազիայի, Վրաստանի, ԱՄՆ-ի եւ Հարավային Օսիայի պատվիրակությունների մասնակցությամբ:
Մամուլի ասուլիսի ընթացքում նա ՌԴ-ին մեղադրել է հրադադարի վերաբերյալ համաձայնագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունների խախտման մեջ, ինչպես նաեւ բացասաբար է արտահայտվել Մոսկվայի կողմից Աբխազիայի եւ Հարավային Օսիայի հետ կնքված դաշնակցության ու ինտեգրացման համաձայնագրերի մասին:

Тбилиси не видит необходимости в диалоге с Абхазией и Южной Осетией
Грузия не видит необходимости в налаживании прямого диалога с представителями Абхазии и Южной Осетии и предпочитает вести переговоры с Россией. Такую позицию изложил постоянный представитель Грузии при ООН Каха Имнадзе, отвечая на вопрос корр. ТАСС.
"Проблема не между Грузией и Абхазией или Южной Осетией. Проблема - между Грузией и Российской Федерацией. Так что мы обсуждаем этот вопрос с Россией на политическом уровне", - утверждал дипломат, устроивший пресс-конференцию в ООН по случаю годовщины вооруженного конфликта 2008 года,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По словам грузинского постпреда, единственным форумом для урегулирования всех разногласий являются переговоры, которые ведутся в Женеве под эгидой ООН, ЕС и ОБСЕ / Женевские международные дискуссии/ с участием делегаций России, Абхазии, Грузии, США и Южной Осетии.
В ходе пресс-конференции он ожидаемо обвинил РФ в нарушении обязательств в рамках соглашения о прекращении огня, а также негативно отозвался о заключенных Москвой соглашениях о союзничестве и интеграции с Абхазией и Южной Осетией.