Կալանք Է դրվել Վրաստանի «Ռուսթավի 2» հեռուստաընկերության ունեցվածքի վրա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արդարադատության նախարարությունը կալանք Է դրել Վրաստանի «Ռուսթավի 2» խոշոր հեռուստաընկերության ունեցվածքի մի մասի վրա՝ ըստ հեռուստաընկերության նախորդ սեփականատեր Քիբար Խալվաշիի հայցի: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է «Ռուսթավի 2»-ի գլխավոր տնօրեն Նիկա Գվարամիան:
«Մենք կգանգատարկենք դա, եւ դա կլինի լայնընդգրկուն իրավական պատերազմ մենք նաեւ այլ մեթոդներ ունենք, որոնք պարտադիր կարգով կօգտագործենք, քանի որ դա ոչ միայն դատավեճ Է իրավական տեսանկյունով... Վիճող կողմը ոչ միայն Քիբար Խալվաշին Է, վիճող կողմը Վրաստանի իշխանությունն Է»,- հայտարարել Է Գվարամիան:
Նա հայտարարել Է, որ խոսքը վերաբերում Է «վրացական ժողովրդավարության Էքզիստենցիալ կարեւորության գործին» եւ դատարանին կոչ Է արել «չստորագրել այն ապօրինի վճռի ներքո, որը վերաբերում Է հեռուստաընկերության ունեցվածքի մի մասի կալանադրմանը»:
Գործարար եւ Վրաստանի պաշտպանության նախկին նախարար Իրակլի Օկրուաշվիլիի ընկերը՝ Քիբար Խալվաշին, օգոստոսի 5-ին Թբիլիսիի քաղաքային դատարանում հայց Է հարուցել «Ռուսթավի 2»-ից իր բաժնի «ապօրինի բռնագրավման» կապակցությամբ:
Խալվաշին 2005 թվականին տիրում Էր «Ռուսթավի 2»-ի 100 տոկոս բաժնին, իսկ 2005 թվականի դեկտեմբերին 22-տոկոսանոց բաժինը փոխանցել Է «Սաքցեմենտի» ընկերությանը (այժմ «Հայդելբերգ ցեմենտ Ջորջիա»), որի միանձնյա սեփականատերը Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարության նախկին ղեկավար Գելա Բեժուաշվիլիի հայրն Էր՝ Ռոբերտ Բեժուաշվիլին: 2006 թվականին Խալվաշին մնացած 78 տոկոսը վաճառել Է Բիձինա Նիժարաձեի «Ջեո-տրանս» ընկերությանը:

Арест наложен на часть имущества грузинской телекомпании "Рустави 2"
Национальное бюро поисполнению минюста Грузии наложило арест начасть имущества крупной грузинской телекомпании "Рустави 2" поиску прежнего владельца телекомпании бизнесмена Кибара Халваши. Как передаетАрменпресссо ссылкой наSputnik,об этом заявил гендиректор "Рустави 2" Ника Гварамия.
"Мы обжалуем это иэто будет широкомасштабная правовая война… унас есть идругие методы, которые мы используем вобязательном порядке, так какэто нетолько тяжба вправовом ключе… Спорящей стороной является нетолько Кибар Халваши, спорящая сторона— это власти Грузии"— заявил Гварамия.
Он заявил, что речь идет о "деле экзистенциального значения вгрузинской демократии" ипризвал суд "не подписываться поднезаконное решение, касающееся наложения ареста начасть имущества телекомпании".
Бизнесмен идруг бывшего министра обороны Грузии Ираклия Окруашвили Кибар Халваши всреду подал вТбилисский городской суд иск поповоду "незаконного изъятия" его доли из "Рустави 2".
Халваши владел 100% долей в "Рустави 2" в2005 году, ав декабре 2005 года передал 22%-ную долю компании "Сакцементи" (ныне "Хайделберг цемент Джорджиа"), которой единолично владел отец экс-главы МИД Грузии Гелы Бежуашвили, Роберт Бежуашвили. В 2006 году Халваши продал оставшиеся 78% компании "Джео-транс" Бидзины Нижарадзе.