«Ռոսպոտրեբնադզոր»-ը Վրաստանի գինեգործներին մեղադրել Է արտադրության տեխնոլոգիաները խախտելու մեջ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացի գինեգործները սիստեմատիկաբար խախտում են գինու արտադրության տեխնոլոգիաները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՌԴ-ի Սպառողի իրավունքների եւ մարդու բարեկեցության պաշտպանության ոլորտի հսկման համերկրային ծառայության («Ռոսպոտրեբնադզոր») հաղորդագրության մեջ: 2015 թվականի սկզբից ի վեր Ռուսաստանում Վրաստանից գինեգործական արտադրանք Է ստացվել 45 արտադրողներից՝ 6,7 միլիոն լիտր ընդհանուր ծավալով: Ըստ որում հայտնաբերվել Է 10 խմբաքանակի ալկոհոլային արտադրանք, որը չի համապատասխանում անվտանգության եւ որակի պահանջներին: Այդ արտադրանքի մուտքը ՌԴ-ի տարածք արգելվել Է:
Ռուսաստանին վրացական գինու մատակարարումները վերսկսվել են 2013 թվականին: Վրաստանի գյուղատնտեսության նախարարության Գինու ազգային գործակալության տվյալներով՝ 2014 թվականին հանրապետությունից արտահանվել Է 59 միլիոն շիշ (0,75 լիտր) գինի, ընդ որում արտահանման 64 տոկոսը բաժին Է ընկել Ռուսաստանին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роспотребнадзор: виноделы Грузии систематически нарушают технологии производства вина
Грузинские виноделы систематически нарушают технологии производства вина, говорится в сообщении Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителя и благополучия человека РФ (Роспотребнадзор).
С начала 2015 года в Россию из Грузии поступила винодельческая продукция от 45 производителей общим объемом 6,7 млн литров. При этом выявлено 10 партий алкогольной продукции, не соответствовавших требованиям безопасности и качества. Эта продукция не была допущена на территорию РФ,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Поставки грузинского вина в Россию были возобновлены в 2013 году. По данным Национального агентства вина Минсельхоза Грузии, из республики в 2014 году экспортировано 59 млн бутылок вина (0,75 литра), причем 64% экспорта пришлось на Россию.