Ադրբեջանական նավթը շարունակում է էժանանալ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրացական Բաթում, Սուփսա եւ թուրքական Ջեյհան նավահանգիստներով փոխադրվող ադրբեջանական Azeri LT CIF տեսակի նավթն այսօր միջազգային սակարաններում տեղի ունեցած աճուրդներում 1,69 տոկոսով կամ 0,93 դոլարով էժանանալով, մեկ բարելի դիմաց գնահատվել է 54,02 դոլար:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, հայտնել է Ադրբեջանի պետական նավթային հիմնադրամի (SOCAR) մամուլի ծառայությունը:
Անցյալ շաբաթվա վերջին ադրբեջանական նավթի մեկ բարելն արժեր 57,71 դոլար, իսկ երեկ` 54,95 դոլար:
Azeri LT CIF տեսակի նավթի նվազագույն գինը` 19,15 դոլար գրանցվել էր 2001 թվականի դեկտեմբերին, իսկ առավելագույն գինը` 149,66 դոլար` 2008 թվականի հուլիսին:
Ադրբեջանի արտահանման 95 տոկոսը կազմում են գազը, նավթն ու նավթամթերքները, իսկ երկրի պետբյուջեն 75 տոկոսով ձեւավորվում է էներգակիրների արտահանումից ստացվող եկամուտների հաշվին:
Ադրբեջանի 2015 թվականի պետբյուջեում նավթի գինը մեկ բարելի համար նախատեսված է 90 դոլար: Ներկայում այն արդեն պետբյուջեում նախատեսվածից մոտ 36 դոլարով ցածր է Azeri LT CIF բարձր տեսակի նավթի, 38 դոլարով ցածր` Brent տեսակի նավթի եւ 43 դոլարով ցածր` WTI տեսակի նավթի ներկայիս գնի համեմատ:

Azerbaijani oil prices continue to fall
YEREVAN, AUGUST 1, ARMENPRESS. AT the auctions of international exchanges the price for Azerbaijani Azeri LT CIF oil, transported through Georgian Batumi, Supsa and Turkish Cehyan ports, decreased by 1.69% or 0.93$ forming 54.02$ for one barrel.
As ‘Armenpress” reports, citing Azerbaijani mass media, the press service of State Oil Company of Azerbaijan Republic (SOCAR) informed about this.
At the end of last week the price for one barrel of Azerbaijani oil was 57.71$, now it is 54.95$.
The minimum price (19.15$) for Azerbaijani Azeri LT CIF oil was recorded in 2001 and the maximum price (149.66) was recorded in 2008.
Gas, oil and oil products constitute 95% of Azerbaijani exports and 75% of the state budged is formed by the exports of oil products.
The price for one barrel oil is foreseen at 90$ in the 2015 state budget of Azerbaijan which is much lower at this moment.