Բերդի նորաբաց ԲԿ-ում 3 երեխա է ծնվել
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տավուշի մարզի սահմանամերձ Բերդի նորաբաց բժշկական կենտրոնում արդեն երկու տղա և մեկ աղջիկ է լույս աշխարհ եկել։ Նրանց մայրիկների երջանկությանը գումարվել է նաև արտակարգ պայմաններում, ամենաժամանակակից սարքավորումներով ու հնարավորություններով հագեցած կենտրոնում բժշկական օգնություն ստանալու ուրախությունը։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, հիվանդանոցի բացումից հետո անցած չորս օրվա ընթացքում տարբեր բաժանմունքներում 25 հիվանդ է ընդունվել։ Վիրաբուժական բաժանմունքի բոլոր 5 հիվանդները հոսպիտալացվել են զանազան կոտրվածքներով։ Թերապևտիկ բաժանմունքում այսօր բուժում է ստանում 8 հիվանդ` սուր կոնորար սինդրոմ, թոքաբորբ, քրոնիկ երիկամային անբավարարություն, սրտի իշեմիկ հիվանդություն, ստենոկարդիա և այլ ախտարոշումներով։ Իսկ մանկական բաժանմունքում բուժում է ստանում 3 փոքրիկ` սուր շնչառական հիվանդություն, սուր ստենոզոլարինգոտրախեիդ (կեղծ կրուպ) և բրոնխիտ ախտորոշումներով։
Բոլոր հիվանդներն անցել են անհրաժեշտ հետազոտությունները։ Բերդի բժշկական կենտրոնից տեղեկացրել են, որ ինչպես ռենտգեն, սոնոգրաֆիական և արդիական մյուս սարքավորումները, այնպես էլ լաբորատորիան ամբողջ ծավալով օգտագործվում են։ Այս պահի դրությամբ ծանր հիվանդներ չկան։
Բերդի նորակառույց բժշկական կենտրոնի բացումը, որին մասնակցել է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, տեղի է ունեցել հուլիսի 24-ին: Բերդի բժշկական կենտրոնը հագեցած է ժամանակակից բժշկական սարքավորումներով, այդ թվում՝ բարձր արտադրողականություն ունեցող բազմաֆունկցիոնալ ռենտգեն համալիր, եռաչափ ուլտրաձայնային հետազոտման սարք, որը կարող է իրականացնել նաեւ սրտի եւ անոթների հետազոտություն, սպիրոմետր՝ ծրագրային փաթեթով, վիրասրահի համար նախատեսված վիրահատական LED լուսատու, բազմաֆունկցիոնալ վիրահատաան սեղան, ինչպես նաեւ ժամանակակից լաբորատոր սարքեր: Բերդի բժշկական կենտրոնի մասնագիտական ուղղվածությունը հաշվի առնելով՝ որպես շտապ եւ անհետաձգելի բժշկական օգնություն մատուցող կենտրոն, տրամադրվել է նաեւ թոքերի արհեստական օդափոխության սարք, դեֆիբրիլյատոր՝ սինխրոնիզացիայի հնարավորությամբ: Կենտրոնը հագեցած է նաեւ բժշկական կահույքով եւ պարագաներով:

В новом медцентре Берда родились 3 детей
В новом медцентре Берда, который открылся в приграничном поселении в Тавушской области, родились 3 детей – 2 мальчика и 1 девочка. К радости их рождения прибавилась радость от родовспоможения, оказнного в самых современных условиях.
Как сообщили «Арменпресс» из Минздрава Армении, за 4 дня после открытия медцентра в разные отделения поступили 25 пациентов. 5 человек поступили в хирургическое отделение с переломами. В терапии лежат 8 человек – острая коронарная недостаточность, пневмония, ИБС, ХПН и пр. диагнозы. В детском отделении 3 малышей лечатся от ОРЗ, ложного крупа и бронхита.
Все больные исследованы – они прошли клинико-лабораторные исследования. Тяжелых больных в медцентре нет.
В городе Берд Тавушской области открылся современно оборудованный медцентр, насыщенный инструментарием, позволяющим оказывать населению качественную, доступную и современную помощь. 24-го июля состоялось открытие центра, на котором принимал участие президент Армении Серж Саргсян. Современный новый центр в Берде – 11-й в программе соразмерного развития здравоохранения в районах Армении. Программа предусматривает все то современное оборудоование, которым насыщен медцентр, в частности, для оказания помощи при родовспоможении, реанимации, хирургических вмешательствах; есть новейшая диагностическая медтехника. Ремонтоно-строительные работы проводились за счет кредита Всемирного банка. Подрядчик был избран тендером ВБ в 2012 году; основные работы были завершены в апреле сего года.
В медцентре установлено современное оборудование – высокопропускной многопрофильный рентген-аппарат, 3-мерный аппарат УЗИ, спирометр, операционная лампа LED, многофункциональный операционный стол, современное лабораторное оборудование, учитывая профиль медцентра, туда передали дефибрилятор, аппарат искусственной вентиляции легких. Кроме того, медцентр богато оснащен мебелью и утварью.