Վարչապետը ծանոթացել է Աղձքում գտնվող պատմական հնավայրերի պեղումների ընթացքին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հուլիսի 28-ին այցելել է Արագածոտնի մարզի Աշտարակի տարածաշրջանի Աղձք համայնք (նախկինում Ձորափ)՝ գյուղի տարածքում գտնվող պատմամշակութային հնավայրերի պեղումների ընթացքին ծանոթանալու նպատակով: Պեղումներ պարբերաբար կատարվել են, բայց դրանք կիսատ են մնացել, և անցած տարի Աղձք այցի շրջանակում ծանոթանալով 4-րդ դարի կառույցների՝ մատուռի, բազիլիկ եկեղեցու, Արշակունյաց թագավորների դամբարանի և պեղավայրի վիճակին՝ վարչապետը խոստացել էր ֆինանսական միջոցներ հատկացնել և հանձնարարել էր վերսկսել աշխատանքները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Արշակունիների դամբարանը պեղած հնագիտական արշավախմբի ղեկավար, հնագետ Հակոբ Սիմոնյանը վարչապետին է ներկայացրել պեղումների առաջին փուլում կատարված աշխատանքների արդյունքները, պեղավայրում հայտնաբերված գտածոները և հաջորդ փուլերի վերաբերյալ հնագիտական արշավախմբի առաջարկությունները:
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ պատմամշակութային ժառանգության պահպանությունը գտնվում է կառավարության ուշադրության կենտրոնում, և գործադիրը կշարունակի անհրաժեշտ միջոցներ հատկացնել պեղումները շարունակելու և ավարտին հասցնելու համար: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է պատմամշակութային բացառիկ կոթողների պահպանումը և արժևորումը ինչպես մատաղ սերնդի հայրենասիրական դաստիարակության, այնպես էլ զբոսաշրջության զարգացման տեսանկյունից: Իր հերթին ՀՀ մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը տեղեկացրել է, որ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի հանձնարարությամբ մշակվել և կառավարություն է ներկայացվել հնագիտության զարգացման ծրագիր, որը ոչ միայն գիտական, այլև կրթական կարևոր նպատակ ունի, այն է՝ ընտրել յուրաքանչյուր շրջանի ամենակարևոր հուշարձանը, հնավայրը և իրականացնել կրթական ու զբոսաշրջային ծրագրեր:
Պատմական Աղձք համայնքի պատմության և մշակույթի հուշարձանների ցանկում 2002թ. ներառվել է 14 հուշարձան, այդ թվում՝ 4-րդ դարում կառուցված Աղձք ճարտարապետական համալիրը, Արշակունյաց թագավորների 364թ. կառուցված արքայական դամբարանը, 4-րդ դարում կառուցված եկեղեցու մնացորդներ, մ.թ.ա-2-1 հազարամյակի դամբարան, գերեզմանոց և այլն:
Աղձք այցի ընթացքում կառավարության ղեկավարը նաև զրուցել է համայնքի բնակիչների հետ, ովքեր բարձրացրել են համայնքին վերաբերող հարցեր:

YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. On July 28 the Prime Minister of Armenia – Hovik Abrahamyan - visited the Aghtsk (previously Dzorap) community in the Aragatsotn Province to familiarize himself with Aghtsk historical sites excavation processes. The excavations had been done periodically but remained unfinished. Last year during his visit to Aghtsk, the PM familiarized himself with the condition of 4th century structures: the cathedral, basilica, Arshakid Mausoleum, and excavation site. The PM promised to provide financial means and assigned to restart the work.
Armenpress was informed from the Information and Public Relations Department of the Government of Armenia, that archaeologist Hakob Simonyan, who is the Head of the Archaeological Expedition Group, excavating Arshakid Mausoleum, presented the PM with the excavation results of the 1st stage, the excavation findings and the group’s suggestions concerning the next stages of the excavation.
In his briefing with the journalists, the PM said that the preservation of cultural heritage is in the center of the Government’s attention, and the Executive body will continue the provision of necessary means for proceeding with the excavations and completing them.
Aghtsk is a village on the slopes of Mount Aragats in the Aragatsotn Province of Armenia. It is home to the Arshakid Mausoleum, a large grave monument complex and basilica of the 4th to 5th centuries. King Shapur II of Persia exhumed the bones of the Armenian kings and took them to Persia symbolically taking Armenia's power. When Sparapet Vassak Mamikonian defeated the Persians and reclaimed the bones of the Arshakuni monarchs, he buried them at Aghtsk. Remains of the monuments and the basilica may still to be seen.
Aghtsk is the birthplace of Catholicos Komitas I of Armenia (6th century-628).
The PM Abrahamyan also talked with the people of Aghtsk community, who voiced issues relating the community.