The Washington Post-ը բռնապետական Ադրբեջանին համեմատել է Հյուսիսային Կորեայի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհում բռնապետական ռեժիմների ընտրական կեղծարարությունների մասին The Washington Post թերթում հրապարակված հոդվածում հիշատակվում է նաեւ 2013 թվականին Ադրբեջանում անցկացված նախագահական ընտրություններում ընտրական արդյունքները կեղծելու միջոցով Իլհամ Ալիեւի երրորդ անգամ նախագահ ընտրվելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, համեմատելով Հյուսիսային Կորեայում անցած կիրակի անցկացված քաղաքապետական ընտրություններում ընտրողների 99,97 տոկոս մասնակցության մասին այդ երկրի պետական հեռագրական գործակալության հաղորդագրությունը՝ ամերիկյան հեղինակավոր թերթն այդ առնչությամբ հիշատակում է Ադրբեջանում անցկացված վերջին նախագահական ընտրությունը:
«2013 թվականին նախագահական ընտրություններից մեկ օր առաջ, դեռեւս քվերակությունը չսկսված, Ադրբեջանի կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը բջջային հեռախոսների օգտատերերին հաղորդել էր ընտրությունների արդյունքները: Նշվել էր, որ նախագահ Իլհամ Ալիեւը դարձյալ 72 տոկոս ձայներով հաղթանակ է տարել: Ընդդիմության թեկնածուն էլ, իբր, ընդամենը 10 տոկոս ձայներ է հավաքել: Սակայն, որոշ ժամանակ անց պետական մարմինը հաղորդագրություն էր տարածել, թե իբր հեռախոսներին ուղարկված ցուցանիշները գրանցվել են նախորդ տարիներին անցկացված ընտրությունների ժամանակ եւ հրապարակվել սխալմամբ:
Թերթն ընդգծում է, որ ընտրություններում մասնակցության եւ արդյունքների նման բարձր ցուցանիշները հատկանշական են բռնապետական երկրներին, ինչպիսիք են Հյուսիսային Կորեան, Ադրբեջանը, Ղազախստանը եւ այլն:

The Washington Post сравнил диктаторский режим в Азербайджане с Северной Кореей
В статье, посвященной фальсификации выборов диктаторскими режимами, The Washington Post упоминает президентские выборы 2013 года в Азербайджане, когда Ильхам Алиев в третий раз стал президентом, фальсифицировав результаты выборов.
Как передает «Арменпресс», газета писала о прошедших на прошлой неделе муниципальных выборах в Северной Корее, на которых было обеспечено участие 99,97% избирателей, и в связи с этим упоминала президентские выборы 2013 года в Азербайджане.
«В 2013 году, еще за день до выборов, ЦИК Азербайджана сообщил пользователям сотовой связи их результаты – победа Алиева с 72% голосов. Представитель оппозиции якобы набрал 10% голосов. Через некоторое время ЦИК распространил заявление, будто это были данные за прежние выборы, которые были опубликованы по ошибке.
Газета подчеркивает, что такое высокое участие в выборах характерно для стран с диктаторским режимом, каковыми являются Северная Корея, Азербайджан, Казхстан и пр.