Ադրբեջանում դատական գործ են հարուցել Ստերլիգովի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի գլխավոր դատախազությունը քրեական գործ է հարուցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Շուշի քաղաքում հաստատված ռուսաստանցի գործարար Գերման Ստերլիգովի նկատմամբ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոեչլով ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, այս մասին ասվում է Ադրբեջանի արտգործնախարարության եւ գլխավոր դատախազության կողմից արված համատեղ հայտարարության մեջ: Ստերլիգովը «մեղադրվում» է Ադրբեջանի դեմ «բացահայտ կոչերի» եւ ադրբեջանական պետական սահմանը «ապօրինաբար» խախտելու մեջ:
Ռուսաստանցի հայտնի գործարար, «Ալիսա» սակարանի հիմնադիր Գերման Ստերլիգովը լքել է Ռուսաստանը եւ վաճառում է իր ունեցվածքը: Ինչպես ավելի վաղ ռուսաստանյան ԶԼՄ-ներին հայտնել էր Ստելիգովի օգնական Պոլինա Սիրոտան, գործարարը 2015 թվականի հուլիսի 4-ին ընտանիքով մեկնել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն:
Ի պատասխան Ադրբեջանի ԱԳՆ այն հայտարարությանը, որ «առանց Բաքվի թույլտվության ԼՂ մեկնելու համար» Գերման Ստերլիգովը հայտնվել է ադրբեջանական տխրահռչակ «սեւ ցուցակում», գործարարի փաստաբան Արթուր Հայրապետովն ասել է, որ նա այդ քայլին գնացել է միանգամայն գիտակցված եւ հավելել. «Կարծում եմ, դա նրա համար միեւնույն է»:
Օրերս Մոսկվայից Շուշի վերադարձած գործարարը, որտեղ հաստատվել է նա եւ նրա ընտանիքը, մեկնաբանելով զրպարտության մեղադրանքով Ռուսատանում իր եւ փաստաբանի դեմ բացված քրեական գործով տեղեկատվությունը, հայտարարել է, որ ինքը «թքած ունի Ադրբեջանից եւ Իսրայելից սադրիչների ապարդյուն ճիգերի վրա, որոնք փորձում են օգտագործել իրավաբանական մեխանիզմներ եւ թույլ չտալ իրեն վերադառնալ ԼՂՀ»:
Ռուսատանում Ստերլիգովի դեմ մասնավոր բնույթի քրեական գործը հարուցվել է Իսրայելի բնակչուհի Միլանա Գորենշտեյնի կողմից՝ այն հիմնավորումով, որ, իբր, գործարարը «վիրավորել» է նրա անձը: Նա նաեւ Մոսկվայի փաստաբանների պալատին խնդրել է կարգավիճակից զրկել Ստերլիգովի փաստաբան Արթուր Հայրապետովին:

В Азербайджане возбуждено дело против Стерлигова
Азербайджанская прокуратура возбудила дело против российского бизнесмена Германа Стерлигова – об этом говорится в совместном заявлении МИД АР и генпрокуратуры АР. Предпринимателя обвиняют в открытых призывах, направленных против государства, и незаконном пересечении государственной границы.
Ранее помощница Стерлигова Полина Сирота сообщила, что основатель биржи «Алиса» Герман Стерлигов покинул Россию и распродает имущество, а 4 июля Стерлигов всей семьей переехал в Нагорный Карабах.
В ответ на заявление МИД Азербайджана, что имя российского предпринимателя Германа Стерлигова уже внесено в «черный список» азербайджанского МИД, адвокат бизнесмена ответил: «Думаю, ему это всё равно».
Комментируя возбужденное против него дело о клевете, из-за чего он ездил в Москву, Стерлигов сказал, что ему «плевать на тщетные усилия провокаторов Азербайджана и Израиля, которые пытаются использовать юридические механизмы, чтобы заставить его покинуть НКР».
Уголовное дело частного характера в России было возбуждено МиланойГоренштейн, заявившей, что бизнесмен оскорбил ее. Она также обратилась в московскую Палату адвокатов с требованием дисквалифицировать адвоката Стерлигова Артура Айрапетова.