Կառավարությունում քննարկվել են ավիացիայի ոլորտի զարգացմանը վերաբերող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈւԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գխավորությամբ կառավարությունում այսօր` հուլիսի 17-ին, տեղի է ունեցել խորհրդակցություն Հայաստանի ավիացիայի ոլորտի խնդիրների վերաբերյալ, որին մասնակցել են Հանրային խորհրդի նախագահ Վազգեն Մանուկյանը, Հանրային խորհրդի անդամները, պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարները և ոլորտի մասնագետները:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, քննարկվել են ՀՀ կառավարության կողմից «բաց երկնքի» քաղաքականության որդեգրումից հետո ՀՀ քաղավիացիայի ոլորտում ստեղծված իրավիճակը: Հանրային խորհրդի անդամները ներկայացրել են ոլորտի բարեփոխմանն ուղղված մի շարք առաջարկություններ, որոնք վերաբերել են Հայաստանի ավիացիոն շուկայի մրցակցության բարձրացմանը, օտարերկրյա ավիաընկերությունների ներգրավմանը, տեղական ավիափոխադրողների հիմնմանը, ավիացիոն ոլորտի օրենսդրության բարելավմանը և այլն:
Կառավարության ղեկավարը, ամփոփելով մտքերի փոխանակումը, կարևորել է նման ձևաչափով քննարկումները՝ առկա խնդիրները վերհանելու և զարգացման ուղղությունները նախանշելու առումով: Ընդգծելով, որ ավիացիայի ոլորտը գտնվում է իր անմիջական ուշադրության կենտրոնում, վարչապետը կառավարության անունից պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել ոլորտի զարգացմանն ուղղված յուրաքանչյուր ողջամիտ առաջարկության և հանձնարարել պատասխանատուներին՝ աշխատանքային խմբի շրջանակում շարունակել քննարկումները:

Aviation Development Agenda Discussed in Government
YEREVAN, JULY 17, ARMENPRESS. Chaired by Prime Minister Hovik Abrahamyan, a consultative meeting on civil aviation was held in the Office of Government. As Armenpress informs citing the official website of the government of the Republic of Armenia, the meeting was attended by Chairman of Public Council Vazgen Manukyan, Public Council members, heads of responsible agencies and experts. The meeting agenda featured the situation in the field of aviation following the adoption of the “open skies” policy.
The Public Council members came up with a number of proposals aimed at enhancing competitiveness in civil aviation, attracting foreign carriers, founding local air carriers, improving aviation legislation, etc. Summarizing the discussion, the Head of Government emphasized the importance of similar hearings in terms of identifying challenges and outlining development vectors.
Stressing that aviation is the focus of his sustained attention, the Prime Minister expressed readiness on behalf of his government to back any reasonable proposal that can help improve the situation. The Premier told those responsible to follow up on the matter during the upcoming working group discussions.