Թբիլիսիում հեղեղումից վնասը կազմել Է շուրջ 90 միլիոն դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թբիլիսիում տեղի ունեցած ավերիչ հեղեղումից վնասը, հաշվի առնելով տուժած կենդանաբանական այգու՝ նոր վայր տեղափոխումը, կազմել Է շուրջ 90 միլիոն դոլար, հուլիսի 16-ին հայտարարել Է մայրաքաղաքի փոխքաղաքագլուխ Դմիտրի Կումսիշվիլին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Թբիլիսիում սաստիկ տեղատարափ անձրեւ Է տեղացել՝՝ կարկուտի եւ քամու ուղեկցությամբ, հունիսի լույս 14-ի գիշերը: Տարերքի մոլեգնության հետեւանքով վնասվել են բնակելի տներ, ճանապարհներ, ենթակառուցվածքի օբյեկտներ, լիովին ավերվել Է մայրաքաղաքի կեդանաբանական այգու տարածքը: Վերջին պաշտոնական տվյալներով՝ զոհվել Է 19 մարդ, երեքը համարվում Է անհայտ կորած: Նաեւ, ինչպես հաղորդում են Վրաստանի զանգվածային լրատվամիջոցները, կա 170 տուժած ընտանիք:
Կումսիշվիլիի խոսքով՝ կենդանաբանական այգին կտեղափոխեն Վրաստանի մայրաքաղաքի ծայրամաս՝ Թբիլիսիի ջրամբարի շրջան: Նախկին կենդանաբանական այգու տարածքում կկառուցվի հանգստի զբոսայգի, հաղորդել Է Sputnik գործակալությունը:

Ущерб от наводнения в Тбилиси составил около $90 млн
Ущерб отразрушительного наводнения вТбилиси сучетом переноса пострадавшего зоопарка нановое место составил около90 миллионов долларов, заявил вчетверг вице-мэр грузинской столицы Дмитрий Кумсишвили,сообщает Арменпресссо ссылкой наSputnik.
Сильный ливень сградом иветром прошел вТбилиси вночь на14 июня. В результате разгула стихии были повреждены жилые дома, дороги, объекты инфраструктуры, территория столичного зоопарка была полностью разрушена. По последним официальным данным, погибли 19 человек, трое числятся безвести пропавшими. Также, каксообщают грузинские СМИ, насчитывается 170 пострадавших семей.
По словам Кумсишвили, зоопарк перенесут наокраину грузинской столицы врайон Тбилисского водохранилища. На территории бывшего зоопарка будет построен рекреационный парк.