Աբաշիձեն հայտարարել Է Ռուսաստանի հետ բանակցությունների արդյունավետության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման գծով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն հայտարարել Է, որ իր սիստեմատիկ հանդիպումները ՌԴ-ի ԱԳ փոխնախարար Գրիգորի Կարասինի հետ «շատ օգուտ են բերել» երկկողմ հարաբերություններում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ավելի վաղ Վրաստանի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչները հայտարարել են Աբաշիձե - Կարասին հանդիպումների ձեւաչափը վերանայելու կամ վերացնելու հնարավորության մասին:
«Ինչ-որ մասով չի՞ արդարացրել այս ձեւաչափը: Չե՞ն վերականգնվել տրանսպորտային հանղորդակցուղիները, արտահանումը: Չի՞ կարգավորվել ճանապարհային բեռնափոխադրումների հիմնախնդիրը կամ չլուծված են մնացել հումանիտար խնդիրները, նկատի ունեմ լրտեսության համար պատիժ կրող մեր քաղաքացիներին: Այս ամենն այդ ձեւաչափի պարտավորությունն Է եւ իմ մանդատը, ամեն ինչ արվում Է»,- լրագրողներին հայտարարել Է Աբաշիձեն:
Երկու երկրների ներկայացուցիչների հերթական հանդիպումը տեղի կունենա հուլիսի 15-ին:
Վրաստանի նոր կառավարության ներկայացուցիչները, որոնք իշխանության գլուխ են անցել 2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, երկրի արտաքին քաղաքականության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկն են համարել ՌԴ-ի հետ հարաբերությունների նորմալացումը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Абашидзе заявил об эффективности переговоров с Россией
Специальный представитель премьер-министра Грузии поурегулированию отношений сРоссией Зураб Абашидзе заявил, что его систематичные встречи сзаместителем главы МИД РФ Григорием Карасиным "принесли много пользы" вдвусторонних отношениях, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее представители кабмина Грузии заявили овозможности пересмотра илиупразднения формата встреч Абашидзе-Карасин.
"В какой части неоправдал этот формат? Не восстановились транспортные коммуникации, экспорт? Не регулировалась проблема дорожных грузоперевозок, илиостались нерешенными гуманитарные проблемы, имею ввиду наших граждан, отбывающих срок зашпионаж? Все, что является обязательством этого формата имоим мандатом, все делается",— заявил Абашидзе журналистам.
Очередная встреча представителей двух стран состоится всреду.
Тбилиси разорвал дипотношения сМосквой в2008 году, после того, какРоссия признала суверенитет Южной Осетии иАбхазии, входивших всостав Грузии идавно добивавшихся независимости отнее. Это произошло после вооруженной агрессии Грузии против Цхинвала вначале августа.
Представители нового правительства Грузии, которые пришли квласти поитогам парламентских выборов 1 октября 2012 года, назвали одним изглавных приоритетов внешней политики страны нормализацию отношений сРФ.
На данный момент между РФ иГрузией диалог поддерживается врамках женевских дискуссий ипроходящих вПраге регулярных встреч спецпредставителя премьер-министра Грузии поурегулированию отношений сРФ Зураба Абашидзе сзамминистра иностранных дел РФ Григорием Карасиным.