Հովիկ Աբրահամյանը մեկնում է Մոսկվա` հանդիպելու ՌԴ վարչապետի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի գլխավորած կառավարական պատվիրակությունը հուլիսի 9-ին աշխատանքային այցով կմեկնի Ռուսաստանի Դաշնություն: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մոսկվայում նախատեսվում է վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի առանձնազրույցը Ռուսաստանի կառավարության ղեկավար Դմիտրի Մեդվեդևի հետ, որի ընթացքում կքննարկվեն երկկողմ առևտրատնտեսական հարաբերություններին և Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համագործակցությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ ՀՀ և ՌԴ վարչապետների առանձնազրույցից հետո տեղի կունենա հանդիպում ընդլայնված կազմով:

Hovik Abrahamyan to visit Moscow to meet the Prime Minister of RF
YEREVAN, JULY 8, ARMENPRESS. The governmental delegation headed by the Prime Minister of the Republic of Armenia Hovik Abrahamyan will have a working visit the Russian Federation on July 9. “Armenpress’ was informed about this from the Information and Public Relations Department of the Government of the Republic of Armenia.
A private dialogue between Hovik Abrahamyan and the head of the Russian Government Dmitri Medvedev is expected in Moscow during which bilateral trade relations and a number of issues of cooperation in the framework of the Eurasian Economic Union will be discussed. After the private dialogue between the Prime Ministers of the Republic of Armenia and the Russian Federation, a meeting with an expanded format will be held.