«Ազգային պատկերասրահ» 11-րդ փառատոնը հատեց եզրագիծը փակման համերգով
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ազգային պատկերասրահի Որմնանկարների սրահում կայացել է «Ազգային պատկերասրահ» միջազգային երաժշտական 11-րդ փառատոնի հանդիսավոր փակման համերգը: Ծրագրում ընդգրկվել են հայտնի օպերաներից արիաներ և դերերգեր:Գալա-վոկալ համերգային ծրագրով հանդես են եկել հանրահայտ օպերային երգիչներ, հայկական վոկալի նոր սերնդի վառ ներկայացուցիչներ Վարդուհի Խաչատրյանը (մեցցո-սոպրանո, Շվեյցարիա), Լիպարիտ Ավետիսյանը (տենոր), Դավիթ Բաբայանցը (բարիտոն): Կոնցերտմայստերն էր Արմեն Աղաջանյանը:Այս մասին«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մշակույթի նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Այս տարի փառատոնը մեկնարկել էր հունիսի 18-ին: 2005թ.-ից Հայաստանի ազգային պատկերասրահում իրականացվող երաժշտական այս խոշոր փառատոնը սպասված տոն է ցանկացած արվեստասերի համար, իսկ փառատոնի շրջանակներում կազմակերպված յուրաքանչյուր համերգ բարձր արվեստի հետ հաղորդակցվելու հիանալի հնարավորություն է դասական երաժշտության իրական երկրպագուների համար:
2008 թվականից փառատոնն ընդգրկվել է ՀՀ մշակույթի նախարարության՝ մշակութային միջոցառումների պետական աջակցության ծրագրում:

Завершился XI фестиваль «Национальная галерея»
В Зале фресок Национальной галереи Армении состоялся заключительный концерт XI фестиваля «Национальная галерея». В программе концерта были арии из известных опер.
В вокальной части гала-концерта выступили известные и молодые армянские вокалисты: Вардуи Хачатрян (меццо-сопрано, Швейцария), Липарит Аветисян (тенор), Давид Бабаянц (баритон). Аккомпанировал Армен Агаджанян. Об этом Арменпресс сообщили в пресс-службе Минкульта РА.
Фестиваль начался 18 июня. С 2005г. этот крупный музыкальный фестиваль проводится в Национальной галерее. Он стал настоящим праздником для любителей музыкального искусства.
В 2008г. фестиваль был включен в программу государственной помощи культурным мероприятиям Минкульта РА.