Հովիկ Աբրահամյանը հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցության զարգացման լայն հնարավորություններ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հուլիսի 3-ինհանդիպել է Ֆրանսիայի վարչապետ Մանյուել Վալսի հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և նշել. «Հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակի վրա, այդ մասին են վկայում Հայաստանի և Ֆրանսիայի Նախագահների միջև հաստատված ընդգրկուն երկխոսությունը, անձնական ջերմ հարաբե­րություններն ու ինտենսիվ փոխշփումները»:
Հովիկ Աբրահամյանը կարևոր է համարել տնտեսական հարաբերությունների զարգացումը և գոհունակությամբ փաստել, որ հայ-ֆրանսիական տնտեսական համագործակցությունը հետզհետե ավելի ընդգրկուն է դառնում և ունի զարգացման լայն հնարավորություններ: Նշելով, որ հայկական կողմից վարչապետի մակարդակով վերջին այցը Ֆրանսիա կայացել է 2007թ., Հովիկ Աբրահամյանը համոզմունք է հայտնել, որ այս ձևաչափով հանդիպումները շարունակություն կունենան: «ԵՄ երկրների շարքում Ֆրանսիան շարունակում է մնալ Հայաստանում ներդրումների ծավալով առաջատար դիրք զբաղեցնող երկրներից մեկը: Այդուհանդերձ, մենք մեծ անելիքներ ունենք երկկողմ առևտրաշրջանառության խթանման ուղղությամբ»,- նշել է Հովիկ Աբրահամյանը:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ֆրանսիայի վարչապետ Մանյուել Վալսը բարձր է գնահատել Ֆրանսիա-Հայաստան փոխգործակցությունը՝ նշելով, որ երկու երկրների և ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների արմատները գալիս են պատմության խորքից: Նա նույնպես կարևորել է տնտեսական հարաբերությունների զարգացման անհրաժեշտությունը և նշել, որ դրանք դեռևս չեն հասել քաղաքական հարաբերությունների մակարդակին: Նա անհրաժեշտ է համարել համագործակցության հետագա զարգացումը գիտության, կրթության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, միգրացիայի և մի շարք այլ ոլորտներում: Երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի ընդլայնման տեսանկյունից երկուստեք կարևորվել է գործարար համաժողովների անցկացումը:
Վարչապետները Ֆրանսիա-Հայաստան միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում բարձր են գնահատել Ֆրանսիայի հայ համայնքի դերը: Հայ-ֆրանսիական փոխգործակցության խորացման համատեքստում նրանք կարևորել են նաև կրթության ասպարեզում արդյունավետ համագործակցությունը և Հայաստանում ֆրանսիական կրթական մի շարք հաստատությունների գործունեությունը:
Անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության հարցին՝ վարչապետ Աբրահամյանը նշել է. «Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում Ֆրանսիայի իշխանություններին` Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործում ունեցած մեծ ավանդի համար: Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման գործում անուրանալի է Ֆրանսիայի ներդրումը: Մենք մեծապես գնահատում ենք ապրիլի 24-ին Հայաստանում անցկացված՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հանդիսավոր արարողությանը Նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի գլխավորությամբ ֆրանսիական պաշտոնական պատվիրակության մասնակցությունը: Շնորհակալ ենք նաև Ձեզ, որ նույն օրը` ապրիլի 24-ի երեկոյան, Փարիզում, Կոմիտասի արձանի մոտ կազմակերպված հիշատակի հանդիսավոր արարողությանը ներկա եք գտնվել և փայլուն ելույթ ունեցել»։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության խորացմանը վերաբերող հարցեր, անդրադարձել են ԼՂ հիմնախնդրին, տարածաշրջանային հարցերի: Երկու երկրների վարչապետները կարևորել են հիմնախնդրի խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում: Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացմանն ուղղված գործընթացին:

Овик Абрамян видит широкие возможности для развития армяно-французского экономического сотрудничества
Овик Абрамян видит широкие возможности  для развития армяно-французского экономического  сотрудничества
3 июля премьер-министр Армении Овик Абрамян встретился с премьер-министром Франции Мануэлем Вальсом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе правительства РА, поблагодарив за теплый прием, Овик Абрамян отметил: «Сегодня армяно-французские отношения находятся на самом высоком уровне. Об этом свидетельствуют всеохватный диалог между президентами наших стран, теплые личные отношения и интенсивные контакты».
Премьер РА посчитал важным развитие экономических отношений и с удовлетворением отметил, армяно-французское экономическое сотрудничество становится все более всеобъемлющим и имеет возможности для большего расширения. Отметив, что последний визит со стороны Армении на уровне главы правительства состоялся в 2007г., Абрамян выразил уверенность, что визиты в этом формате станут регулярными. «Среди стран ЕС Франция продолжает занимать одно из ведущих мест по объему инвестиций в Армению. И тем не менее нам многое предстоит сделать для стимулирования двустороннего товарооборота», - сказал Овик Абрамян.
Приветствуя гостей, премьер-министр Франции Мануэль Вальс высоко оценил сотрудничество Франция-Армения, отметив, что корни дружеских связей между нашими странами уходят в глубь веков. Отметив важность развития экономических отношений, он отметил, что они еще не достигли уровня политических отношений. Вальс посчитал важным дальнейшее развитие в отраслях науки, образования, сельского хозяйства, туризма, миграции и др. в плане торгово-экономических связей стороны отметили важность проведения бизнес-форумов.
В вопросе развития межгосударственных отношений премьеры высоко оценили роль армянской диаспоры Франции. В углублении армяно-французских отношений они отметили также важность эффективного сотрудничества в области образования и деятельности ряда французских образовательных учреждений в Армении.
Относительно вопроса Геноцида армян премьер-министр Армении сказал: «Мы признательны руководству Франции за огромный вклад в признание и осуждение Геноцида армян. Мы высоко ценим участие официальной делегации Франции во главе с президентом Франсуа Олландом в мероприятиях в Армении, состоявшихся 24 апреля по случаю 100-летия Геноцида армян. Мы благодарны и Вам лично – за участие в мероприятии и блестящее выступление вечером 24 апреля в Париже, у памятника Комитасу».
В ходе встречи стороны обсудили вопросы, касающиеся углубления отношений Армения-Евросоюз, проблемы НКР, региона. Они подчеркнули важность мирного урегулирования карабахской проблемы в рамках МГ ОБСЕ. Обсудили также вопрос упрощения виз ЕС для граждан Армении.
В заключение Овик Абрамян пригласил премьер-министра Франции посетить Армению с официальным визитом.