Էրդողան. Թուրքիան երբեք թույլ չի տա Սիրիայի հյուսիսում քրդական պետության ստեղծումը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիան երբեք թույլ չի տա, որ իր հարավային սահմաններին՝ Սիրիայի հյուսիսում քրդական պետություն ստեղծվի: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՏԱՍՍ» գործակալությունը, այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը:
«Թուրքիան երբեք թույլ չի տա Սիրիայի հյուսիսում նոր քրդական պետության ստեղծումը, որը հարավից սահմանակից կլինի Թուրքիային: Անկարան կգործադրի բոլոր միջոցները, որպեսզի այդ ծրագիրը երբեք չիրագործվի, որքան էլ բարձր լինի հարցի արժեքը»,- հայտարարել է Էրդողանը:
Թուրքիայի նախագահի հայտարարությունը հնչել է «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ քրդական ռազմականացված միավորումների զգալի հաջողությունների ֆոնին՝ Սիրիայի հյուսիսում: Այսպես, ստացված տեղեկությունների համաձայն շաբաթ օրը քրդական զորամիավորումները դուրս են շպրտել ծայրահեղականներին սիրիական Քոբանի քաղաքից: Ներկայումս քաղաքն ամբողջությամբ քրդերի հսկողության տակ է:
Սիրիայի հյուսիսում գտնվող Հասեքե քաղաքում սիրիական զորքերի եւ քրդական զինված ստորաբաժանումների միջեւ համաձայնություն է ձեռք բերվել ԻՊ-ի դեմ համատեղ դիմադրության կազմակերպման համար՝ «պաշտոնական իշխանությունների կողմից քաղաքում իրենց ազդեցությունը թուլացնելու համաձայնության դիմաց»: Ըստ կողմերի միջեւ ձեռք բերված համաձայնության, քրդական ղեկավարությունը «կկառավարի Հասեքեյի այն տարածքները, որոնք քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը կազատագրեն ահաբեկիչներից»: Այս տարածքներում «քրդերը կկարողանան գերատեսչական շենքերի վրա տեղադրել իրենց դրոշները, պաշտոնական սիրիական դրոշի փոխարեն»:

Эрдоган: Турция никогда не позволит создать государство курдов на севере Сирии
Турция никогда не позволит, чтобы на ее южных границах, в Сирии, было создано курдское государство. Об этом заявил президент Турции Тайип Эрдоган.
"Турция никогда не позволит создать новое государство курдов на севере Сирии, примыкающее к южным турецким границам, - приводит в воскресеньеслова Эрдогана телеканал AlArabiya. - Анкара приложит все возможные усилия, чтобы этот план никогда бы не был осуществлен, какова бы ни была цена вопроса".
Заявление турецкого президента последовало на фоне значительных успехов военизированных курдских формирований в боях против боевиков террористической группировки "Исламское государство" (ИГ)на севере Сирии. Так, по поступающей информации, в субботу курдские отряды выдворили экстремистов из сирийского города Кобани (Айн-эль-Араб)в северной сирийской провинции Алеппо. В настоящее время город полностью находится под контролем курдов.
В городе Хасеке, также расположенном на севере Сирии, между сирийскими войсками и курдскими вооруженными отрядами был достигнут договор по совместному сопротивлению ИГ "в обмен на согласие официальных властей о снижении своего влияния в этом городе". По соглашению между сторонами, курдская администрация будет управлять "теми районами Хасеке, которые Курдские силы самообороны освободят от экстремистов". В этих же районах курды смогут "установить свой флаг на административных зданиях вместо официального сирийского флага".